Yıltan Taşçı

 

8’inci Gün

23 October 2013, Wednesday    Yorum Yaz   Yazdır  

    

ŞİİRİMİZDEN
Aşk Alışveriş (mi?)

Sana ten tadında bir şiir
sen de bana çileklerini ver.

Evin içinde ayak sürüyerek
bir cazı gibi dolaşıyor gün

Sensin günü katlanılır kılan
melek yüzlü caz/ım benim

Sana terli bir gövdenin müziği,
sen de incilerini ver bana

ve ruhunun oda müziğini

Fikret Demirağ

***************************************************************************************
OKUNMALI
Yenidüzen gazetesi Yazı İşleri ve Genel Müdürü Cenk Mutluyakalı’nın “ İşkenceci Polisi Sesinden Tanırım” kitabı Işık Kitabevi yayınlarından çıktı.

Kitapta, yüksek öğrenim için bulundukları Türkiye’de 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında tutuklanan ve işkence gören Kıbrıslı Türk öğrencilerin yaşadıkları anlatılıyor.

“Türkiye’de 12 Eylül 1980 askerî darbesi ve Kıbrıslı mağdurları” alt başlığının yer aldığı kitapta, o dönemde Türkiye’de tutuklanarak işkence gören dönemin gençlerinden Göksel Düzgün, Ünal Fındık, Hakkı Yücel, Erkut Öner, Vamık Ekenoğlu, Sarper Selçuk Övsay, Kemal İnce, Öntaç Düzgün’le yapılan röportajlar yanında; Tufan Erhürman, Hakkı Yücel, Tamer Öncül’ün yazıları da yer alıyor.
Kitapta ayrıca, tutuklanan Kıbrıslı Türk gençlerle ilgili belgeler, iddianameler, gerekçeli hükümler, savunma tutanakları ve ifadeler de bulunuyor.
Dönemin öğrenci hareketi liderlerinden İsmail Kemal’ın; “İşkenceci Polisi Sesinden Tanırım”a özel hazırladığı değerlendirmesi ise kitabın son bölümünü oluşturuyor.

*****************************************************************************************


KONSER

Lefkoşa Türk Belediyesi Orkestrası – Nefesli Trio, Naci Talat Vakfı’nın düzenlediği “ Lefkoşa Surlariçi Klasik Jazz ve Dünya Müzikleri Festivali “ kapsamımda, bu akşam saat 21.00’de Lefkoşa’daki Naci Talat Vakfı Barış ve Dostluk Evi’nde sahne alacak.
Esra Önöz (keman ) , Çağın Dostel (obua ) ve Ali Suyolcu (fagot ) dan kurulu Vefesli Trio’nun konserini sakın kaçırmayın.

Yazarın Tüm Yazıları