Prof. Dr. Vedat Yorucu

 

Bir acayip kolej sınavı

30 January 2015, Friday    Yorum Yaz   Yazdır  

    

Geleceğin iktisatçılarını, doktorlarını, mühendislerini, ve daha saymadığım birçok meslek dalındaki uzmanları yetiştirecek olan Türk Maarif Koleji giriş sınavları, deyim yerindeyse hem çocukları, hem de öğretmenleri perişan etti. Bir acayip sınav türü ki, evlere şenlik. Kolej giriş sınavlarıyla 1982 yılında Lefkoşa TMK’ya 6’ncı sırada girmiştim. Bir yarış atı gibi sürüldüm. Sonunda Kolej’e girince dünyayı baştan yarattığımı zannettim. Oysa durum öyle değilmiş. Bunu sonradan anlamıştım. Anam, Babam okuma yazma bilmezdi. Ailenin en küçük sekizinci çocuğuydum. Göçmenköy Şehit Yalçın İlkokulu’nda okumuştum. Hatta benim zamanımda ilkokul 6 yıldı. Okula direk gidecek otobüsümüz yoktu. Göçmenköy otobüsleri ile önce Girne Kapısı’na gider, oradan da 2- 3 kilometrelik yolu okula yürüyerek giderdik. Ta ki Lefkoşa Belediyesi toplu taşımacılık hizmetlerini 1984’te başlatıncaya kadar, bu böyle devam etti.
***
O zaman Kolej Pazartesi ve Perşembe günleri akşama kadardı. Çarşamba günleri ise sportif aktiviteler yine öğleden sonra başlayıp, akşama kadar devam ederdi. Ülkenin elit atletleri ve futbolcuları, neredeyse haftanın her günü hocalarımızla birlikte akşama kadar okulda kalırdı. Bizler de onların idmanlarını izleyelim diye, önce Kolej kütüphanesine gider günlük ödevlerimizi yapar, ertesi günün dersine hazırlanırdık. Sonrasında da, idman yapılan yerlerde tezahürata gider, sporcu arkadaşlarımıza destek olurduk. Birlik beraberlik vardı. Internet ve Ipad yoktu. Paylaşımcılık yaşamın her alanındaydı.
***
Ertesi gün okula tam takım üniforma, eksiksiz kırtasiye ile gelmek mecburiydi. Bir gün, 12 boya kalemimden sadece birisini coğrafya dersine getirmeyi unutunca, coğrafya öğretmenimiz Mr Jeffrey beni cezalandırıp sınıfın dışına çıkarmıştı. Disiplin çok önemsenirdi, dersten çıkarılmak büyük ayıp sayılırdı. Dersten çıkartıldım diye utanç duyup, dünyam kararmıştı.Arkadaşlarıma ve sınıfa karşı büyük mahcubiyet duymuştum. Okulun neredeyse yarısını oluşturan İngiliz hocalarımız disiplinden asla ödün vermezdi. Okul müdürü Şinasi Tekman, İngilizce öğretmenlerim Mrs Jeffrey, Mrs Cannigham, Mr ve Mrs Fisher, Aydın Çetin, Fizikçi Erdoğan Şensoy, Ümit Serdaroğlu, Edebiyat öğretmenim Erdoğan Saraçoğlu, Kimyacımız Işılay Arkan, Türkçe öğretmenlerim Aysan Bayramoğlu ve Ayşe Tural, Matematikçi Salih Varoğlu ile Jale Oran hiç aklımdan çıkmayan hocalarımdı.
***
Bu okula girmek için, adanın tüm yerleşim birimlerinden öğrenciler sınava girer, Karpaz’dan Yeşilırmak’a kadar her yörenin en iyileri seçilerek alınırdı. Aslında, Güney Kıbrıs’taki English School ile TMK’nın hiçbir farkı yoktu. GCE O’level ve A’level sınavlarına yönelik müfredat aynıydı. Onlar gibi Kıbrıslı Türk öğrenciler de İngiltere’deki ya da Amerika’daki üniversitelere girebiliyorlardı. Aramızda bizlerle okuyan yabancı öğrenciler de vardı. Onlar sınava alınmadan, yabancı oldukları için TMK’ya direk alınır, okulun öğrenci profili oldukça renkli olurdu. Aradan 33 yılı aşkın bir süre geçti. Herşey gibi TMK da bozuldu. Buradan mezun bazı öğrenciler DAÜ’de iktisat bölümüne okumaya geliyorlar. İngilizce ve matematik düzeylerinin bizim dönemimize göre oldukça geride kaldığını anlıyorum. Uzun metin gerektiren sınav sorularına cevap verilirken, yapılmaması gereken basit grammer hatalarını yaptıklarına şahit oluyorum.
***
Bugünkü Kolej giriş sınavına giren öğrencilerin bazıları eşit koşullarda sınava alınmamaktadır. Girne Amerikan İlkokulu, Levent College, ya da English School of Kyrenia’nın ilkokullarında okuyan öğrencilerimiz İngiliz Eğitim müfredatını takip etmektedir. Bu öğrencilerin birçok dersi İngilizce’dir. Örneğin Matematik, Fen ve Sosyal tamamen İngilizce dilinde verilmektedir. İlkokul 5’inci sınıfa gelenler, TMK için tamamı Türkçe dilinde hazırlanan soru kitapçığıyle sınava alınmaktadır. Oysa aralarında çok zeki ve ileride çok başarılı olacak bazı yetenekler, dil nedeniyle bu sınavda başarılı olamayıp, maalesef dışarıda kalmaktadır. Bu durum düşündürücü değil midir? Sistemin çarpıklığı önce sınav kitapçıklarında kullanılan Türkçe diline sabit kalınmasıyla başlamaktadır. Oysa dileyene Türkçe, dileyene de İngilizce dilinde aynı soruları sorarak sınav yapmak mümkün değil midir? Güney’deki English School, tercih sebeblerine göre isteyene Rumca, İngilizce ya da Türkçe dillerinde olmak üzere eşzamanlı sınavlar yapmakta, seçici olurken fırsat eşitliğini tüm çocuklara vermektedir. Bizde ise durum öyle değildir.
***
Gelelim sınav sorularına. Kolejlere Giriş Sınavı (KGS-1) sorularını hazırlayanlar belli ki bu işte oldukça amatör. Sorularda cevaplar aranırken, olumsuz biten cümlelerin sonları genelde altı çizilir ve koyu yazılır. Bu sınavda kimisi öyle, kimisi farklı. Yani eski soru bankasından sorular kopyalanıp aynen yapıştırılırken buna gereksinim duyulmadığı anlaşılırken, yeni yazılan sorularda bu unutulmuş. Ayşe Tural’ın “Akdeniz Çocuğuyum” isimli şiiri Türkçe testi sınavında yer almıştır. Şairin şiiriyle ilgili sadece bir tane soru sorulmuş, oysa böylesi öğretici bir şiirde, üç dört soru daha sorulabilirdi, önemli sayılacak bazı ölçme ve değerlendirmeler dışarıda bırakılmıştır. Matematik ve Fen sorularında, tek işlem yerine, bir cevap için 4 ayrı işlem aranmıştır. Direk cevap yerine, semboller konarak bilgi yerine dikkat ölçmeye önem verilmiştir. Bu da çocuğun bilgisini maalesef ölçmemiştir. Sosyal Bilgiler testinde cevap direk aranacağına, dolambaçlı yoldan aranmıştır. Örneğin Surlarla ilgili soru, dolambaçlı bilgi aramakla eşdeğer. Konunun uzmanları ile görüştüm. Aynı şikayetleri dinledim. Bugünkü yazıyı da o maksatla bu köşeye ayırdım. Öğretmenlerin bilgileri, yetenekleri mi sınandı, yoksa öğrencilerin mi, bu sınavda hiç belli değil? Son 10 yıldır aynı öğretmenlerin, aynı okullarda okuttuğu öğrenciler 90 puanın üzerinde 30’a yakın öğrenci not alabilirken, şimdi bu sınavla örneğin Girne’den sadece 9 öğrenci 90 puanın üzerinde not alabilmiştir.Yığılma 70 ile 80 arasında olduysa, bu sınavda bir acayiplik var demektir. Amaç üzüm yemek mi, yoksa bağcıyı dövmek mi? Bu işe Sayın Bakan bir el atarsa iyi edecek.
***
Unutmadan söyleyeyim, TMK’ya yatay geçiş yapmak isteyen özel okullardaki öğrencilere sadece orta 2’nci sınıfta yer verilirken, neden daha üst sınıflardaki öğrencilere de yer verilmemektedir. İsteyen orta 3’üncü, 4’üncü sınıflarda da geçebilsin. Evrensel Çocuk Hakları Sözleşmesine göre her çocuk mademki 18 yaşına kadar eğitim hakkına sahiptir, bizim KKTC Anayasası da 8’inci maddesinde vatandaşlara eşitlik hakkı tanıyor, o zaman bu hakkı her çocuğa eşit, dilediği yılda seçebileceği şekilde veriniz. Eğitimde seçici olurken, kalitelilerin önünü kapatmayınız.  Belki GCE sınavlarında lise yıllarında geçmek isteyenler yeni rekorlara imza atabilir. Bunu da değerlendirin Sayın Bakan.  Eminim ki bu konuda eğitim bilimcilerden görüşler gelecektir. Onların görüşlerini de yayınlayacağım.

Yazarın Tüm Yazıları
Dış ticaret gelişmeleri (2016 Ocak-Mayıs) 
KKTC Merkez Bankası 2016 yılı ikinci çeyreği bülteni: Bütçe gelişmeleri 
Türk akımı doğalgaz boru hattı hayat buluyor 
Amerikan Merkez Bankası ışığı yaktı: Eylül’de faizleri arttıracak gibi 
Devlet Planlama örgütü bilgilendirdi: Poly Peck PLC’yi hatırlattı       
Kıbrıs’ta genel sağlık sigortası tamam 
Sterlin neden düştü? 
Esnaf ile alay mı ediliyor? 
Türk Hava Limanları’nda iç hatlara yönlendirilmemizin ekonomik zararları 
Türkiye’deki yabancılar 420 milyon dolarlık bonoyu sattı 
Olağanüstü Hal ilanı Türkiye Ekonomisine nasıl etki eder? 
Askeri darbe girişiminin ekonomik sonuçları 
Güney Kıbrıs Ekonomisi’nde sevinç           
Borsalarda ve kambiyo piyasalarında son durum 
Düşünce Taslağı: Sosyo-ekonomik – politik(2/2) 
Sosyo - ekonomik - politik  (1/2) 
Bayram yerleri    
İsrail ve Rusya ile normalleşen ilişkilerin ekonomik faydaları 
İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmasının doğuracağı sonuçlar 
Genel Gıda ve Yem Yasası neden yürürlüğe sokulmuyor? 
Küçük esnaf ve zanaatkârlar dertli: Mali desteğe ihtiyaç var 
Brexit Gerçekleşirse Sterlin’in dümeni kopmaz 
23 Nisan İlkokulu neden başarılı? Kolej sınavlarında önemli başarı 
2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı’nda yüksek öğretimin yeri 
Alo Alo!......Telefon 
Ekonomik protokol neden sessiz sedasız imzalandı? Telefon ve elektrik satılacak mı? 
İşadamı, KKTC’ye neden yatırım yapmaz? 
Seyrüsefer harçları konulu yazıma gelen okuyucu yorumları 
Bakan Serdar Denktaş’a: 
Avrasya Araştırmaları Enstitüsü ve Kazakistan Kongresi’nden çıkardığım sonuçlar 
Kazakistan’da uluslararası ekonomi, finans ve enerji kongresi 
Dünya Borsaları’ndaki düşüşlere dikkat 
ODTÜ Enerji Konferansı’ndan anekdotlar 
Doğu Akdeniz Enerji Güvenliği ve Jeopolitiği Konferansı 
UBP-DP hükümet programı – (3): Ekonomi ve özelleştirmeler olumsuz, enerji ve hidrokarbonlar olumlu 
UBP-DP hükümet programı -2 
UBP-DP hükümet programı (1) 
Amerika çözümü finanse edecek-miş !!! 
KKTC Merkez Bankası’nın 2015 yılı raporu 
Arif Feridun – “Yazgı” 
Kıbrıs ekonomi zirvesi yazılarıma gelen okuyucu mektubu 
CTP-UBP hükümeti, gerçekleri bal gibi biliyordu 
Sanat ile ekonominin arakesitinde bir yıldız: İlde Atik 
DPÖ’ye dikkat ediniz 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi (3/3) 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi (2/3) 
Kıbrıs ekonomi zirvesi (1/3) 
Hani turizm örgütü nerede? 
Dış ticaret bilançosu ne durumda? 
DAÜ’de, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz hidrokarbon konulu konferans 
KKTC’deki bütçe gelişmeleri 
Parasal ve finansal gelişmeler (2015 IV. Çeyrek Bülteni) 
KKTC’de kara para aklanıyor mu? Maliye Bakanı Özgür’e düşen yükümlülükler 
Ercan Havalimanı’na neden 11 milyon dolar? 
Kat sınırı emirnamesi işe yarar mı? 
Brüt krediler’de ki düşüşe dikkat ediniz 
Türkiye angajman kurallarını uyguluyor 
Görüşme süreci ve Federal Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk ekonomisi raporu hakkında 
Yerel sanatçılara da yer verilsin 
Hükümet düğümünü atacak olan da, bozacak olan da Kıb-Tek olacaktır 
Kürt Amerikan Enerji Koridoru: Hatay’a dikkat ediniz 
Radar Reşat’ın KKTC ekonomisine bakışı 
Yükselen ekonomilerin hepsi zorda 
KIB-TEK, vatandaşı tiftikliyor 
Güney Kıbrıs ekonomisi ne durumda? 
Halkın Partisi’nin özelleştirme politikası (2/2) 
Halkın Partisi’nin özelleştirme politikası (1/2) 
Halkın Partisi’nin ekonomik vizyonu 
2016’da bizleri nasıl bir ekonomi bekliyor? 
Sosyal güvenlik sistemi battı  
Sosyal Güvenlik ağı güçlendirilip genişletilmelidir 
Emeklilik sistemini düzeltmenin tek yolu iradedir 
İsrail-Türkiye yakınlaşmasının temeli doğalgaz 
Kumarhanelerin ekonomik faydası artık tartışılır oldu 
Amerika Merkez Bankası ve faiz artışı beklentisi  
Doğalgaz ittifakı, görüşmelere zarar verir 
Akdeniz enerji halkası 
Kıbrıs Türk Turizm Örgütü ne zaman? 
Türk Rus gerginliği ve olası ekonomik sonuçları 
2016 yılı bütçesi değerlendirmelerim (3 - son) 
2016 yılı bütçesi değerlendirmelerim-(2) 
Böyle bütçe mi olur?  
Program olumlu ve desteklenmeli 
2016-2018 Orta Vadeli Program Taslağı -3 
2016-2018 orta vadeli program taslağı -2 
2016-2018 orta vadeli program taslağı -1 
Orta vadeli program 
Euro’ya geçmek mümkün mü? 
Derinya kapısı geçişlerinden ekonomik kazanç beklemiyorum 
Derinya kapısı geçişlerinden ekonomik kazanç beklemiyorum 
Şeytanca alınan karar: KIBTEK’in görev zararları halka ödettirilecek 
Yeni bir faiz yasasına ihtiyaç vardır 
Olası çözümün maliyetini kim karşılayacak? 
Olası çözümün maliyetini kim karşılayacak? 
Olası bir çözüm sonrası, muhtemel ekonomik endişelerim 
Direk ticaret tüzüğü olmadı Çözüm bize ne kazandırır? 
ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ BİR OKUYUCU MEKTUBU 
CTP hizaya geldi!!! 
Eğitimdeki sorunların temeli irade ve ekonomik çıkmazdır 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI YARARLI BİR UYGULAMADIR 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI YARARLI BİR UYGULAMADIR 
Kıbrıs’ın havası da, ekonomisi de toz duman içinde 
B20 Zirvesi ve Ankara 
Dış ticaretimiz ne durumda 
Bütçe gelişmeleri 
Eylül’de fedfaiz’i artırır mı? 
FED Eylül’de faiz’i artırır mı? 
Dümeni kopan Türkiye ekonomisi 
Çin Devalüasyona gitti: Dolar ve Euro’nun durumu 
Güney Kıbrıs’ın ekonomik durumu 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Doğalgaz Ticareti’ndeki önemi 
Doğalgaz piyasasına Avrupa’dan bakınca 
Döviz dalga dalga 
Güney Enerji Koridoru’nda enerji denklemi değişti 
CTP-UBP koalisyonu hükümet programı  
Yeni kabine 
Avrupa, Türkmenistan ve Azerbaycan gazına göz dikti 
KKTC Merkez Bankası’nın 2015 Yılı Birinci Çeyreği Bülteni  
Yunanistan’daki radikal sol, çok erken çark etti 
“Su Yönetimi Projesi” başlıklı yazıma, eski Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Kemal Deniz cevap verdi 
Amerika faizi artırmadı...Dolar şimdi ne olacak? 
Amerika Merkez Bankası Faiz’i artırır mı? 
Su yönetimi projesi 
Döviz şimdi ne olacak? 
İstatistik Dairesi’nde nihayet iyi işler yapılmaya başlandı 
24’üncü Dünya İşletmecilik Kongresi 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi’nde ekonomik entegrasyon irdelendi 
Transit Ticaret Merkezi – Kıbrıs (Cyprus As A Transit Trade Centre) 
TRT modeli özerklik 
Suriye gaz havzası 
Millî Direnme Ekonomisi  
CTP 
BRT’de doğru işler yapılmaya başlandı: Mete Tümerkan’la uğraşmayı bırakınız 
Kıbrıslı Rumların ekonomisi battı 
Dragon çayı, KKTC’nin stratejik konumunu güçlendirecektir 
Barcelona kıyı ötesi (offshore) protokolü 
Kıbrıs patatesi 
İstanbul’dan ekonomi gözlemi 
Amaranta Vadisi’ndeki yabancılara müjde 
Ne kadar ayakları üzerinde duran ekonomi yarattınız ki? 
Kıbrıs doğalgazı açmazda: Sıkıştırılmış doğalgaz revaçta 
Çamlıbel birinci Ekogünü Yerli üretim ve kültürel miras’ın korunması 
Genel Sağlık Sigortası’na geçilecek: GSS Koordinatörü Dr. Aykut Üretici’nin anlattıkları 
Taksiciler çok dertli 
Belediyeler Bütçesi ve Birlik Başkanı’nın feveranı 
Türkiye’de konut satışları 
Lübnan gaz havzası 
Yerli üretim desteklenmeli 
Dolar’ın ateşi düşmüyor 
Nobelli Ekonomist Stiglitz’in yeni önerileri: “İç talebe bağlı büyüme modeline geçilmeli” 
Yunan halkını acaba neler bekliyor? 
Kolej sınavları hakkında okuyucu yorumları 
Yunanistan’daki radikal sol’un zaferi ve ekonomik beklentiler 
Kur ve faiz hareketlerinin 2015 beklentileri 
İstatistiğin önemi 
Turizm örgütü  
Dünya ham petrol fiyatlarını doğru okuyabilmek 
Sağlık Bakanlığı 2014 yılı icraatları 
Gelir eşitsizliğinin bedeli 
Siber Hanım’ın işi zor! 
KKTC’de Euro’ya geçiş mümkün müdür? 
Dünya petrol fiyatları 
Ada ekonomileri için denk bütçe uygun değildir 
Mevduat neden bu kadar hızlı artıyor? 
2015 yılı bütçesi ile reform olmaz 
Emtia, metal ve enerji piyasaları’nda son durum