Prof. Dr. Vedat Yorucu

 

Yunan halkını acaba neler bekliyor?

06 February 2015, Friday    Yorum Yaz   Yazdır  

    

Syriza’nın Yunanistan’daki iktidarı ele geçirmesiyle birlikte Başbakan AlexisTsipras ilk iş olarak Güney Kıbrıs’a resmi ziyarette bulundu. Güney Kıbrıs’taki doğal gaz kaynaklarının paylaşımı hususunda Kıbrıslı Rumlarla aynı görüşlere sahip olduğunu gördük. Başbakan AlexisTsipras, yaptığı açıklamalarda AB karşıtlığı algısının Güney Kıbrıs’ta da yaratılmasına vesile oldu. Hatta, CTP-BG milletvekili Doğuş Derya da, onunla ağız birliği yapan açıklamalarda bulunarak, kucak kucağa fotoğraflar çektirip sosyal medyadan onları paylaştı. Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’nin ortak çıkarlarına hiç aldırış etmeden, bizlerin ortak çıkarlarını göz ardı edercesine, kendi doğrularıyla bunu yaptı. Bu konuda fazla söze gerek yok. Kısa bir zaman sonra, Başbakan AlexisTsipras’ın ne kadar başarılı olacağını hep beraber göreceğiz. Ekonomi konularında atacağı adımların Yunanistan bütçesine ne kadar külfet getireceğini de yaşayarak öğrenecektir. Bu konuda daha önce yazmış olduğum yazıya, Kanada’dan Emeritus Profesörü Özay Mehmet’ten bir görüş geldi. İkinci bir görüş de, son üç aydır Amerika’da bulunan sevgili ağabeyimiz, ekonomist Radar Reşat’tan geldi. Radar Reşat ağabeyim de, uzun yıllar Polly Peck PLC’de üst düzey yöneticilik yapmış değerli birisidir. Onların görüşlerini de sizlerle sırasıyla paylaşıyorum:

Sayın Vedat Yorucu,
“Yunanistan’daki radikal sol’un zaferi ve ekonomik beklentiler başlıklı yazınız beni şöyle düşündürdü:
Yunan halkının haklı olduğu bir husus vardır. Bir ülkenin ekonomisi o ülke kültürüne uyumlu olmalıdır. Yunan halkı kesinlikle Alman, hatta Avrupalı gibi olamaz. Merkel'in uyguladığı sıkı para politikası, Yunanistan için hiç de uygun değildir. Geçen haftaki seçimlerde halk bu tür bir mesajı vermiştir. Ama başta Almanya ve AB bu mesajı duymak bile istemez.
Alman sistemi disiplin ister. Yunanistan ise anarşi sistemindedir. Kravatsız ateist AlexisTsipras da bunun bir ifadesidir.
Yunanlaştırılmış bir ekonomi üretime geçebilir mi? Yunan halkı tüketicidir. Yatırımcı ve tasarrufçu değildir. Beş yıldır gereken yapısal reformlar yapılmamıştır. Şimdi birden bire yapılacağına kim inanır ki?
Türkler, Almanlar’a Yunanlılar’dan daha çok yakındır. Kemal Derviş reformları, 2000 krizinden sonra sessiz sedasız uygulandı. Türkiye bu reformların faydalarını gördü ve hâlâ görmektedir.
Yunanistan bunu yapamaz... Herkes Zorba - taverna kültürüne alışıktır... Muazzam vergi kaçakçılığı vardır... Devlete, siyasilere itimat etmeme başlı başına bir kültürdür.
Bu ortamda, Yunanistan’ın Euro sistemine girmesi büyük bir hataydı. O sisteme ayak uydurması mümkün değildir. IMF ve Avrupa Merkez Bankası(ECB) müfettişleri Yunanistan’a ne kadar taviz verseler bile... Hatta tüm 240 milyar Euro borcu silinse bile... Yunan halkı yine bildiğini yapacaktır... Piyasa "kaçak ekonomi" olarak çalışmaya meyilli, "kumbaro" imtiyazları devam edecek, vergi kaçakçılığı başlı başına bir adet, alışkanlıktır. Devleti her fırsatta çalma, çırpma, Yunan kültürünün esaslarını oluşturmaktadır.
Pazar günkü seçimlerden zaferle çıkan yeni genç lider Tsipras, seçmenlere neler vaat etti: Asgari ücreti yükseltecek... Kamu sektöründe işlerinden olanları tekrar işe alacak... Emekli maaş kesintilerini geri çekecek...vs.
Bunlar hep tüketiciyi, tüketimi destekleyen adımlardır... Peki bunun faturasını kim ödeyecektir?
Almanlar, IMF ve ECB (troyka) bundan sonra Yunanistan’a avans yok diyor... Zorda olan yalnızca Yunan halkı değil ki?...İrlanda, İspanya, Portekiz, İtalya, hatta Fransa halkları da aynı durumdadır...
Yunanistan ekonomisi yenileşmeli, yapılanmalıdır. Ekonomik üretim, büyüme ve yatırım ile olabilir... Yatırım kaynakları nerededir? Zenginler ve başta Kilise hiçbir vergi vermemektedir...
Neticede, Yunanistan’ı çok zor günler beklemektedir... Başbakan Tsipras'ın bir ayı vardır... Şubat ayının sonundan önce AB’yi ikna edip, taviz alması gerekir. Aynı zamanda, Yunan halkını göklerden yerlere indirebilmelidir.
Aksi halde, Tsipras’ın geldiği gibi acilen gitmesi de, hiç de ihtimal dışı değildir... Birkaç ay içinde bu iktidar da düşebilir ... Yerine Neo-Nazi bir parti, aşırılıkla simgelenen Yeni Şafak da gelebilir... Son seçimlerde üçüncü oldu... Eğer böyle bir yola gidilirse, o zaman Yunanistan bir iç savaşa kadar da gidebilir”.
Selamlar,
Prof. Dr. Özay Mehmet,
Carleton University, Ottawa, Canada.
Bir başka benzer görüş de, sıcağı sıcağına Los Angeles’tan, ekonomist Radar Reşat’tan geldi. Radar Reşat ağabeyimiz de, dünya gündemini yılın 365 günü kesintisiz takip ediyor. Yazdıkları bence çok önemli ve bir yere not edilmesi gerekiyor. Çok sayıda gelen okuyucu mektubundan, sadece en önemli bulduğum iki yazıyı sizlerle buluşturabiliyorum. Sayfa sınırlı olduğundan diğer okuyucularımdan özür diliyorum. Bakınız ekonomist Radar Reşat ne demiş:
Sayın Vedat Yorucu,
“Bu mektubumu size Los Angeles’tan gönderiyorum. Akdeniz coğrafyasındaki gelişmeleri buradan takip etmek daha farklı oluyor. Olaylara daha objektif bakabiliyorum.
Yunanistan’daki Syriza’nın seçim sonuçlarına gelince, Başbakan Tsipras’ın vaatlerinin maliyetinin ne olacağını, gerekli kaynağı nereden bulacağını belirleyemeden, bol keseden vaatler verdiği için vaat edeni destekleyip de iktidar yapan halk, acaba geçmişte troykanın empoze ettiği politikaların temelinde yatan KAMU HARCAMALARI savurganlığındaki KENDİ SUÇ ORTAKLIĞINI sorgulamış, fark etmiş, KABULLENMİŞ MİDİR?
Bedeli ödeyecek olan, kendileri değil de başkalarının olması bekleniyor? Üretkenliği (prodüktivite) en düşük bir ülke olarak ün kazanmışlıkları, hangi halkın sorumluluğu/SORUMSUZLUĞUDUR? Adaları satmak da çare değil. Bekleyeceğiz.
Yıllarca atalarının bilime katkılarını, irfan ocaklarında okutarak kazanmış oldukları prestiji, dünya halkına ÖDETMENİN refahını yaşadılar. Sonsuza kadar devam edeceği mi sanılıyordu? On yıllarca AB' yi soydular. İlke olarak böyle davranan halka, KİM VE NE OLURSA OLSUN HİÇ SEMPATİM YOK”.
Sevgiler,
Radar Reşat, Los Angeles, Amerika.
Kıbrıs Gazetesi sadece Kıbrıs’ta okunan bir gazete değildir. www.kibrisgazetesi.com adresinden de internet üzerinden en çok okunan gazetedir. Köşe yazılarıma farklı konulardan okuyucu görüşleri gelmektedir. Gazetemizi, dünyanın her yanından günlük, düzenli olarak takip edenler vardır. Türkiye, Amerika, Kanada, Avustralya ve Avrupa’dan birçok insan bizi takip etmektedir. Onların görüşlerine de bu köşeden olabildiğince yer vermek bizleri mutlu etmektedir. Bunu kendimizde görev sayar, gelen tüm okuyucu yorumlarına şahsım ve Kıbrıs Gazetesi adına teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Yazarın Tüm Yazıları
Dış ticaret gelişmeleri (2016 Ocak-Mayıs) 
KKTC Merkez Bankası 2016 yılı ikinci çeyreği bülteni: Bütçe gelişmeleri 
Türk akımı doğalgaz boru hattı hayat buluyor 
Amerikan Merkez Bankası ışığı yaktı: Eylül’de faizleri arttıracak gibi 
Devlet Planlama örgütü bilgilendirdi: Poly Peck PLC’yi hatırlattı       
Kıbrıs’ta genel sağlık sigortası tamam 
Sterlin neden düştü? 
Esnaf ile alay mı ediliyor? 
Türk Hava Limanları’nda iç hatlara yönlendirilmemizin ekonomik zararları 
Türkiye’deki yabancılar 420 milyon dolarlık bonoyu sattı 
Olağanüstü Hal ilanı Türkiye Ekonomisine nasıl etki eder? 
Askeri darbe girişiminin ekonomik sonuçları 
Güney Kıbrıs Ekonomisi’nde sevinç           
Borsalarda ve kambiyo piyasalarında son durum 
Düşünce Taslağı: Sosyo-ekonomik – politik(2/2) 
Sosyo - ekonomik - politik  (1/2) 
Bayram yerleri    
İsrail ve Rusya ile normalleşen ilişkilerin ekonomik faydaları 
İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmasının doğuracağı sonuçlar 
Genel Gıda ve Yem Yasası neden yürürlüğe sokulmuyor? 
Küçük esnaf ve zanaatkârlar dertli: Mali desteğe ihtiyaç var 
Brexit Gerçekleşirse Sterlin’in dümeni kopmaz 
23 Nisan İlkokulu neden başarılı? Kolej sınavlarında önemli başarı 
2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı’nda yüksek öğretimin yeri 
Alo Alo!......Telefon 
Ekonomik protokol neden sessiz sedasız imzalandı? Telefon ve elektrik satılacak mı? 
İşadamı, KKTC’ye neden yatırım yapmaz? 
Seyrüsefer harçları konulu yazıma gelen okuyucu yorumları 
Bakan Serdar Denktaş’a: 
Avrasya Araştırmaları Enstitüsü ve Kazakistan Kongresi’nden çıkardığım sonuçlar 
Kazakistan’da uluslararası ekonomi, finans ve enerji kongresi 
Dünya Borsaları’ndaki düşüşlere dikkat 
ODTÜ Enerji Konferansı’ndan anekdotlar 
Doğu Akdeniz Enerji Güvenliği ve Jeopolitiği Konferansı 
UBP-DP hükümet programı – (3): Ekonomi ve özelleştirmeler olumsuz, enerji ve hidrokarbonlar olumlu 
UBP-DP hükümet programı -2 
UBP-DP hükümet programı (1) 
Amerika çözümü finanse edecek-miş !!! 
KKTC Merkez Bankası’nın 2015 yılı raporu 
Arif Feridun – “Yazgı” 
Kıbrıs ekonomi zirvesi yazılarıma gelen okuyucu mektubu 
CTP-UBP hükümeti, gerçekleri bal gibi biliyordu 
Sanat ile ekonominin arakesitinde bir yıldız: İlde Atik 
DPÖ’ye dikkat ediniz 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi (3/3) 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi (2/3) 
Kıbrıs ekonomi zirvesi (1/3) 
Hani turizm örgütü nerede? 
Dış ticaret bilançosu ne durumda? 
DAÜ’de, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz hidrokarbon konulu konferans 
KKTC’deki bütçe gelişmeleri 
Parasal ve finansal gelişmeler (2015 IV. Çeyrek Bülteni) 
KKTC’de kara para aklanıyor mu? Maliye Bakanı Özgür’e düşen yükümlülükler 
Ercan Havalimanı’na neden 11 milyon dolar? 
Kat sınırı emirnamesi işe yarar mı? 
Brüt krediler’de ki düşüşe dikkat ediniz 
Türkiye angajman kurallarını uyguluyor 
Görüşme süreci ve Federal Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk ekonomisi raporu hakkında 
Yerel sanatçılara da yer verilsin 
Hükümet düğümünü atacak olan da, bozacak olan da Kıb-Tek olacaktır 
Kürt Amerikan Enerji Koridoru: Hatay’a dikkat ediniz 
Radar Reşat’ın KKTC ekonomisine bakışı 
Yükselen ekonomilerin hepsi zorda 
KIB-TEK, vatandaşı tiftikliyor 
Güney Kıbrıs ekonomisi ne durumda? 
Halkın Partisi’nin özelleştirme politikası (2/2) 
Halkın Partisi’nin özelleştirme politikası (1/2) 
Halkın Partisi’nin ekonomik vizyonu 
2016’da bizleri nasıl bir ekonomi bekliyor? 
Sosyal güvenlik sistemi battı  
Sosyal Güvenlik ağı güçlendirilip genişletilmelidir 
Emeklilik sistemini düzeltmenin tek yolu iradedir 
İsrail-Türkiye yakınlaşmasının temeli doğalgaz 
Kumarhanelerin ekonomik faydası artık tartışılır oldu 
Amerika Merkez Bankası ve faiz artışı beklentisi  
Doğalgaz ittifakı, görüşmelere zarar verir 
Akdeniz enerji halkası 
Kıbrıs Türk Turizm Örgütü ne zaman? 
Türk Rus gerginliği ve olası ekonomik sonuçları 
2016 yılı bütçesi değerlendirmelerim (3 - son) 
2016 yılı bütçesi değerlendirmelerim-(2) 
Böyle bütçe mi olur?  
Program olumlu ve desteklenmeli 
2016-2018 Orta Vadeli Program Taslağı -3 
2016-2018 orta vadeli program taslağı -2 
2016-2018 orta vadeli program taslağı -1 
Orta vadeli program 
Euro’ya geçmek mümkün mü? 
Derinya kapısı geçişlerinden ekonomik kazanç beklemiyorum 
Derinya kapısı geçişlerinden ekonomik kazanç beklemiyorum 
Şeytanca alınan karar: KIBTEK’in görev zararları halka ödettirilecek 
Yeni bir faiz yasasına ihtiyaç vardır 
Olası çözümün maliyetini kim karşılayacak? 
Olası çözümün maliyetini kim karşılayacak? 
Olası bir çözüm sonrası, muhtemel ekonomik endişelerim 
Direk ticaret tüzüğü olmadı Çözüm bize ne kazandırır? 
ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ BİR OKUYUCU MEKTUBU 
CTP hizaya geldi!!! 
Eğitimdeki sorunların temeli irade ve ekonomik çıkmazdır 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI YARARLI BİR UYGULAMADIR 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI YARARLI BİR UYGULAMADIR 
Kıbrıs’ın havası da, ekonomisi de toz duman içinde 
B20 Zirvesi ve Ankara 
Dış ticaretimiz ne durumda 
Bütçe gelişmeleri 
Eylül’de fedfaiz’i artırır mı? 
FED Eylül’de faiz’i artırır mı? 
Dümeni kopan Türkiye ekonomisi 
Çin Devalüasyona gitti: Dolar ve Euro’nun durumu 
Güney Kıbrıs’ın ekonomik durumu 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Doğalgaz Ticareti’ndeki önemi 
Doğalgaz piyasasına Avrupa’dan bakınca 
Döviz dalga dalga 
Güney Enerji Koridoru’nda enerji denklemi değişti 
CTP-UBP koalisyonu hükümet programı  
Yeni kabine 
Avrupa, Türkmenistan ve Azerbaycan gazına göz dikti 
KKTC Merkez Bankası’nın 2015 Yılı Birinci Çeyreği Bülteni  
Yunanistan’daki radikal sol, çok erken çark etti 
“Su Yönetimi Projesi” başlıklı yazıma, eski Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Kemal Deniz cevap verdi 
Amerika faizi artırmadı...Dolar şimdi ne olacak? 
Amerika Merkez Bankası Faiz’i artırır mı? 
Su yönetimi projesi 
Döviz şimdi ne olacak? 
İstatistik Dairesi’nde nihayet iyi işler yapılmaya başlandı 
24’üncü Dünya İşletmecilik Kongresi 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi’nde ekonomik entegrasyon irdelendi 
Transit Ticaret Merkezi – Kıbrıs (Cyprus As A Transit Trade Centre) 
TRT modeli özerklik 
Suriye gaz havzası 
Millî Direnme Ekonomisi  
CTP 
BRT’de doğru işler yapılmaya başlandı: Mete Tümerkan’la uğraşmayı bırakınız 
Kıbrıslı Rumların ekonomisi battı 
Dragon çayı, KKTC’nin stratejik konumunu güçlendirecektir 
Barcelona kıyı ötesi (offshore) protokolü 
Kıbrıs patatesi 
İstanbul’dan ekonomi gözlemi 
Amaranta Vadisi’ndeki yabancılara müjde 
Ne kadar ayakları üzerinde duran ekonomi yarattınız ki? 
Kıbrıs doğalgazı açmazda: Sıkıştırılmış doğalgaz revaçta 
Çamlıbel birinci Ekogünü Yerli üretim ve kültürel miras’ın korunması 
Genel Sağlık Sigortası’na geçilecek: GSS Koordinatörü Dr. Aykut Üretici’nin anlattıkları 
Taksiciler çok dertli 
Belediyeler Bütçesi ve Birlik Başkanı’nın feveranı 
Türkiye’de konut satışları 
Lübnan gaz havzası 
Yerli üretim desteklenmeli 
Dolar’ın ateşi düşmüyor 
Nobelli Ekonomist Stiglitz’in yeni önerileri: “İç talebe bağlı büyüme modeline geçilmeli” 
Kolej sınavları hakkında okuyucu yorumları 
Bir acayip kolej sınavı 
Yunanistan’daki radikal sol’un zaferi ve ekonomik beklentiler 
Kur ve faiz hareketlerinin 2015 beklentileri 
İstatistiğin önemi 
Turizm örgütü  
Dünya ham petrol fiyatlarını doğru okuyabilmek 
Sağlık Bakanlığı 2014 yılı icraatları 
Gelir eşitsizliğinin bedeli 
Siber Hanım’ın işi zor! 
KKTC’de Euro’ya geçiş mümkün müdür? 
Dünya petrol fiyatları 
Ada ekonomileri için denk bütçe uygun değildir 
Mevduat neden bu kadar hızlı artıyor? 
2015 yılı bütçesi ile reform olmaz 
Emtia, metal ve enerji piyasaları’nda son durum