Prof. Dr. Vedat Yorucu

 

BRT’de doğru işler yapılmaya başlandı: Mete Tümerkan’la uğraşmayı bırakınız

17 April 2015, Friday    Yorum Yaz   Yazdır  

    

BRT’yi en çok eleştirenlerin başında gelenlerden birisiyim. BRT’nin yetkili sendikaları, BRT’ye geçmişte yaptığım eleştiriler nedeniyle hâlâ bana çok kızgındır. Yaptığım eleştiriler yapıcı algılansa idi, bugün BRT bulunduğu yerden daha da ileriye gidecekti. Her gelen sendika başkanı hükümeti ve yönetimi suçlayarak, aslında hak etmeyip haksız elde ettikleri kazançları mübah sayıp, daha da ileriye götürme azmi içerisine girmişlerdir. Son 10 yılda benim hatırladığım kadarıyla, BRT’de en az 5 veya 6 tane Genel Müdür göreve gelip gitmiştir.  BRT’nin kasasını iyi yönetemeyenler de olmuştur. BRT’yi çiftlik gibi kullanıp, oy malzemesi olarak gören siyasiler de oldu. Sonuçta 2 milyon TL yıllık geliri, 44 milyon TL de gideri olan bu kurum, yılda ortalama 15-20 milyon dolar görev zararı vermektedir. Bu gerçek bilinmesine rağmen, BRT’ye yeni yasa yapılmasını isteyip, tüm çalışanların kadrolanacağını öngören popülist bir yaklaşım sergilenince, halkın BRT’ye olan kamuoyu desteği de bitmişti.

***
BRT Kurumu, 2 televizyon ve 6 radyo kanalı ile faaliyetlerini yürütmektedir. Bütçesinden yaklaşık 757 kişiye ödeme yapmaktadır. Bu Kurum’un başına son atanan Genel Müdür, Mete Tümerkan, BRT Kurumu’nu en iyi tanıyan, sorunlarını en iyi bilen dürüst ve çok çalışkan bir kişidir. ODTÜ mezunu olan Mete Tümerkan, basın camiasında çok iyi kariyer yapmış, başarıları herkesçe kabul gören bir yöneticidir. Yıllarca gazetelerde günlük haber yazıları yazmış, aynı zamanda sosyal medyada haberciliğin KKTC’de yayılmasına en çok katkı koyan kişisidir de. Bugün başında bulunduğu BRT, çağdaş kamu yayıncılığı ilkelerine bağlı yayınlarıyla Kıbrıs Türkü’nün sesini dünyanın her yerine duyurmaktadır. Mete’nin yönetimindeki BRT, yıllardan sonra zorlayarak daha da olsa demokratikleşmiş ve toplumun her kesimini kucaklayan yayıncılık anlayışıyla her rengin kanalı olmaya özen göstermiştir.
***
Sayın Tümerkan’ın Müdürlüğünü yaptığı BRT, değişim ve gelişim, güvenilirlik, sosyal gelişim ve etik yayıncılık ilkelerini benimsemiş, yeni misyonuyla yayıncılık yapmaya başlamıştır. Daha önceleri bu ilkelerden hep yoksundu. Kamuoyunda oldukça fazla tartışılır flû bir anlayışla yönetiliyordu. Bu adada yaşayan herkes zaten bunu bilmektedir.
***
20 Temmuz 2013’te, BRT ile TRT arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti finansmanı ile BRT Full HD Stüdyo Projesi’ne başlamış,  Haziran 2014’te de yeni Stüdyosu’na kavuşmuştur. 330 metrekarelik bir alan, modern ve tam donanımlı bir stüdyo, BRT Kurumu’na Mete Bey zamanında kazandırılmıştır. İç donanım ve teknik teçhizat donanımı ileri teknolojiye göre yapılan HD Stüdyo’da 5 kamera, 360 derece çekim yapabilme imkânı, 5 ayrı mekân ve enerjiyi tasarruflu kullanan led aydınlatma sistemi mevcuttur. Teknik altyapının kullanımı konusunda personel eğitimi için çalışmalar da düzenlenmiştir.
***
Mete Bey bunu başardı diye yan gelip yatmamıştır. Kurumu daha da ileriye taşıyabilme adına çalışmalarına daha yoğun bir şekilde devam etmektedir. Full HD Stüdyonun yedeği olarak yeni bir HD Prodüksiyon ve devamlılık Stüdyosu'nu da BRT’ye kazandırmak için canla başla çalışmaktadır. Prodüksiyon kaydı ve devamlılığı sağlamaya yönelik olarak hazırlanacak bu ikinci stüdyo, BRT’nin yayın kalitesine büyük katkı sağlayacaktır. Mete Tümerkan’ın yeni hedefi, 2 HD stüdyo ile BRT’nin yayınlarını güvence altına alacak Çağdaş bir Kurum yaratmaktır. Bu gösterdiği eforu görmezden gelenlerin var olduğunu biliyorum. Mete’nin başarılı olmaması için arkadan kuyusunu kazanların olduğunu da her gün işitiyorum. Hele bu seçim arifesinde bu kumpasları yapanları çoğaldığı duyumlarını da alıyorum.
***
Sanata ve üretenlere her zaman önem veren BRT, mart ayından itibaren ekranlarında belgesel ve kısa film çalışmalarına da yer vermeye başlamıştır. Amaç, üretenlere ve sanata destek olmak ve eserlerinin halkla buluşmasını sağlamak isteyenlere fırsatlar yaratmaktır. Buna ek olarak BRT, toplumsal tarihimize ışık tutan belgesellerin çekimleri için de, Mete Tümerkan öncülüğünde önemli adımlar atmaktadır. Örnek olarak, Girne Amerikan Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi ile işbirliğiyle çekilen “Bir Fotoğrafın Hüznü” adlı belgeselin prömiyeri mart ayında gerçekleştirilmiştir.
***
Yayınlarında çeşitliliğe ve tarafsızlığa büyük önem veren BRT, program üretimlerine bu yönde ağırlık vermiştir. Özgün programlarının yanı sıra, çoksesli haber bültenleri ve programlarıyla da, izleyicinin beğenisini kazanan kuşaklar oluşturmuştur. Yayınlarda kamu yararını gözetmeye her zaman özen göstermekte, TRT ile yürütülen işbirliği çerçevesinde HD kayıt belgesel ve dizilere de yayınlarında yer vermektedir. Elindeki sınırlı maddi imkânlar nedeniyle, halk tarafından oldukça beğeni ile izlenen bazı programların iptali, örneğin TRT sanatçısı Cem Kafkas’ın yaptığı “Sefa Akşamı” müzik programının iptali, sorduğumda en çok Genel Müdür Mete Tümerkan’ı üzmüştür. Gelecek yılki bütçede, böylesi kaliteli programların yeniden hayat bulması için imkân yaratacakları sözünü de vermiştir. Mete Tümerkan’nın eksikleri de yok değil tabii. Neticede o da bir insandır. Ancak acımasızca basın yoluyla Mete Tümerkan’ı hak etmediği halde eleştirmek, hakkaniyete ve adalete asla sığmaz. Buna da dur demek, bizim gibi aydınlara düşmektedir.
***
İşlevselliği artırılan BRT internet sitesi ile, ülke ve dünya gündemine ilişkin gelişmelere, kurumsal haberlere, televizyon ve radyo akışlarına ve program kayıtlarına kolaylıkla ulaşılabilmekte, BRT yayınları canlı olarak dünyanın her yerinden takip edilmektedir. Ayrıca akıllı telefon uygulamalarında, 2 televizyon kanalı ve 6 radyo kanalını da canlı olarak takip etmek mümkündür. Bu girişimleri de yapan, Genel Müdür Mete Tümerkan’dır.
***
Müdür Tümerkan, yeni bir HD canlı yayın aracının alımı için deyim yerindeyse çalmadık kapı bırakmamıştır. Bilmeyenlerin sorup öğrenmeleri için bu satırları yazıyorum. 6 kameralı olarak alınmasını istediği yeni canlı yayın aracı, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile işbirliği içinde kullanılacak ve maçların futbolseverlere HD kalitesinde aktarılmasını sağlayacaktır. İşte bugün, bu başarılı Müdür’ün yaptıklarını siyasilere hatırlatmak gereği doğmuştur.

Yazarın Tüm Yazıları
Dış ticaret gelişmeleri (2016 Ocak-Mayıs) 
KKTC Merkez Bankası 2016 yılı ikinci çeyreği bülteni: Bütçe gelişmeleri 
Türk akımı doğalgaz boru hattı hayat buluyor 
Amerikan Merkez Bankası ışığı yaktı: Eylül’de faizleri arttıracak gibi 
Devlet Planlama örgütü bilgilendirdi: Poly Peck PLC’yi hatırlattı       
Kıbrıs’ta genel sağlık sigortası tamam 
Sterlin neden düştü? 
Esnaf ile alay mı ediliyor? 
Türk Hava Limanları’nda iç hatlara yönlendirilmemizin ekonomik zararları 
Türkiye’deki yabancılar 420 milyon dolarlık bonoyu sattı 
Olağanüstü Hal ilanı Türkiye Ekonomisine nasıl etki eder? 
Askeri darbe girişiminin ekonomik sonuçları 
Güney Kıbrıs Ekonomisi’nde sevinç           
Borsalarda ve kambiyo piyasalarında son durum 
Düşünce Taslağı: Sosyo-ekonomik – politik(2/2) 
Sosyo - ekonomik - politik  (1/2) 
Bayram yerleri    
İsrail ve Rusya ile normalleşen ilişkilerin ekonomik faydaları 
İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmasının doğuracağı sonuçlar 
Genel Gıda ve Yem Yasası neden yürürlüğe sokulmuyor? 
Küçük esnaf ve zanaatkârlar dertli: Mali desteğe ihtiyaç var 
Brexit Gerçekleşirse Sterlin’in dümeni kopmaz 
23 Nisan İlkokulu neden başarılı? Kolej sınavlarında önemli başarı 
2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı’nda yüksek öğretimin yeri 
Alo Alo!......Telefon 
Ekonomik protokol neden sessiz sedasız imzalandı? Telefon ve elektrik satılacak mı? 
İşadamı, KKTC’ye neden yatırım yapmaz? 
Seyrüsefer harçları konulu yazıma gelen okuyucu yorumları 
Bakan Serdar Denktaş’a: 
Avrasya Araştırmaları Enstitüsü ve Kazakistan Kongresi’nden çıkardığım sonuçlar 
Kazakistan’da uluslararası ekonomi, finans ve enerji kongresi 
Dünya Borsaları’ndaki düşüşlere dikkat 
ODTÜ Enerji Konferansı’ndan anekdotlar 
Doğu Akdeniz Enerji Güvenliği ve Jeopolitiği Konferansı 
UBP-DP hükümet programı – (3): Ekonomi ve özelleştirmeler olumsuz, enerji ve hidrokarbonlar olumlu 
UBP-DP hükümet programı -2 
UBP-DP hükümet programı (1) 
Amerika çözümü finanse edecek-miş !!! 
KKTC Merkez Bankası’nın 2015 yılı raporu 
Arif Feridun – “Yazgı” 
Kıbrıs ekonomi zirvesi yazılarıma gelen okuyucu mektubu 
CTP-UBP hükümeti, gerçekleri bal gibi biliyordu 
Sanat ile ekonominin arakesitinde bir yıldız: İlde Atik 
DPÖ’ye dikkat ediniz 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi (3/3) 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi (2/3) 
Kıbrıs ekonomi zirvesi (1/3) 
Hani turizm örgütü nerede? 
Dış ticaret bilançosu ne durumda? 
DAÜ’de, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz hidrokarbon konulu konferans 
KKTC’deki bütçe gelişmeleri 
Parasal ve finansal gelişmeler (2015 IV. Çeyrek Bülteni) 
KKTC’de kara para aklanıyor mu? Maliye Bakanı Özgür’e düşen yükümlülükler 
Ercan Havalimanı’na neden 11 milyon dolar? 
Kat sınırı emirnamesi işe yarar mı? 
Brüt krediler’de ki düşüşe dikkat ediniz 
Türkiye angajman kurallarını uyguluyor 
Görüşme süreci ve Federal Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk ekonomisi raporu hakkında 
Yerel sanatçılara da yer verilsin 
Hükümet düğümünü atacak olan da, bozacak olan da Kıb-Tek olacaktır 
Kürt Amerikan Enerji Koridoru: Hatay’a dikkat ediniz 
Radar Reşat’ın KKTC ekonomisine bakışı 
Yükselen ekonomilerin hepsi zorda 
KIB-TEK, vatandaşı tiftikliyor 
Güney Kıbrıs ekonomisi ne durumda? 
Halkın Partisi’nin özelleştirme politikası (2/2) 
Halkın Partisi’nin özelleştirme politikası (1/2) 
Halkın Partisi’nin ekonomik vizyonu 
2016’da bizleri nasıl bir ekonomi bekliyor? 
Sosyal güvenlik sistemi battı  
Sosyal Güvenlik ağı güçlendirilip genişletilmelidir 
Emeklilik sistemini düzeltmenin tek yolu iradedir 
İsrail-Türkiye yakınlaşmasının temeli doğalgaz 
Kumarhanelerin ekonomik faydası artık tartışılır oldu 
Amerika Merkez Bankası ve faiz artışı beklentisi  
Doğalgaz ittifakı, görüşmelere zarar verir 
Akdeniz enerji halkası 
Kıbrıs Türk Turizm Örgütü ne zaman? 
Türk Rus gerginliği ve olası ekonomik sonuçları 
2016 yılı bütçesi değerlendirmelerim (3 - son) 
2016 yılı bütçesi değerlendirmelerim-(2) 
Böyle bütçe mi olur?  
Program olumlu ve desteklenmeli 
2016-2018 Orta Vadeli Program Taslağı -3 
2016-2018 orta vadeli program taslağı -2 
2016-2018 orta vadeli program taslağı -1 
Orta vadeli program 
Euro’ya geçmek mümkün mü? 
Derinya kapısı geçişlerinden ekonomik kazanç beklemiyorum 
Derinya kapısı geçişlerinden ekonomik kazanç beklemiyorum 
Şeytanca alınan karar: KIBTEK’in görev zararları halka ödettirilecek 
Yeni bir faiz yasasına ihtiyaç vardır 
Olası çözümün maliyetini kim karşılayacak? 
Olası çözümün maliyetini kim karşılayacak? 
Olası bir çözüm sonrası, muhtemel ekonomik endişelerim 
Direk ticaret tüzüğü olmadı Çözüm bize ne kazandırır? 
ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ BİR OKUYUCU MEKTUBU 
CTP hizaya geldi!!! 
Eğitimdeki sorunların temeli irade ve ekonomik çıkmazdır 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI YARARLI BİR UYGULAMADIR 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI YARARLI BİR UYGULAMADIR 
Kıbrıs’ın havası da, ekonomisi de toz duman içinde 
B20 Zirvesi ve Ankara 
Dış ticaretimiz ne durumda 
Bütçe gelişmeleri 
Eylül’de fedfaiz’i artırır mı? 
FED Eylül’de faiz’i artırır mı? 
Dümeni kopan Türkiye ekonomisi 
Çin Devalüasyona gitti: Dolar ve Euro’nun durumu 
Güney Kıbrıs’ın ekonomik durumu 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Doğalgaz Ticareti’ndeki önemi 
Doğalgaz piyasasına Avrupa’dan bakınca 
Döviz dalga dalga 
Güney Enerji Koridoru’nda enerji denklemi değişti 
CTP-UBP koalisyonu hükümet programı  
Yeni kabine 
Avrupa, Türkmenistan ve Azerbaycan gazına göz dikti 
KKTC Merkez Bankası’nın 2015 Yılı Birinci Çeyreği Bülteni  
Yunanistan’daki radikal sol, çok erken çark etti 
“Su Yönetimi Projesi” başlıklı yazıma, eski Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Kemal Deniz cevap verdi 
Amerika faizi artırmadı...Dolar şimdi ne olacak? 
Amerika Merkez Bankası Faiz’i artırır mı? 
Su yönetimi projesi 
Döviz şimdi ne olacak? 
İstatistik Dairesi’nde nihayet iyi işler yapılmaya başlandı 
24’üncü Dünya İşletmecilik Kongresi 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi’nde ekonomik entegrasyon irdelendi 
Transit Ticaret Merkezi – Kıbrıs (Cyprus As A Transit Trade Centre) 
TRT modeli özerklik 
Suriye gaz havzası 
Millî Direnme Ekonomisi  
CTP 
Kıbrıslı Rumların ekonomisi battı 
Dragon çayı, KKTC’nin stratejik konumunu güçlendirecektir 
Barcelona kıyı ötesi (offshore) protokolü 
Kıbrıs patatesi 
İstanbul’dan ekonomi gözlemi 
Amaranta Vadisi’ndeki yabancılara müjde 
Ne kadar ayakları üzerinde duran ekonomi yarattınız ki? 
Kıbrıs doğalgazı açmazda: Sıkıştırılmış doğalgaz revaçta 
Çamlıbel birinci Ekogünü Yerli üretim ve kültürel miras’ın korunması 
Genel Sağlık Sigortası’na geçilecek: GSS Koordinatörü Dr. Aykut Üretici’nin anlattıkları 
Taksiciler çok dertli 
Belediyeler Bütçesi ve Birlik Başkanı’nın feveranı 
Türkiye’de konut satışları 
Lübnan gaz havzası 
Yerli üretim desteklenmeli 
Dolar’ın ateşi düşmüyor 
Nobelli Ekonomist Stiglitz’in yeni önerileri: “İç talebe bağlı büyüme modeline geçilmeli” 
Yunan halkını acaba neler bekliyor? 
Kolej sınavları hakkında okuyucu yorumları 
Bir acayip kolej sınavı 
Yunanistan’daki radikal sol’un zaferi ve ekonomik beklentiler 
Kur ve faiz hareketlerinin 2015 beklentileri 
İstatistiğin önemi 
Turizm örgütü  
Dünya ham petrol fiyatlarını doğru okuyabilmek 
Sağlık Bakanlığı 2014 yılı icraatları 
Gelir eşitsizliğinin bedeli 
Siber Hanım’ın işi zor! 
KKTC’de Euro’ya geçiş mümkün müdür? 
Dünya petrol fiyatları 
Ada ekonomileri için denk bütçe uygun değildir 
Mevduat neden bu kadar hızlı artıyor? 
2015 yılı bütçesi ile reform olmaz 
Emtia, metal ve enerji piyasaları’nda son durum