Aziz Azizoğlu

 

KTFF profesyonelleşmeli

29 April 2015, Wednesday    Yorum Yaz   Yazdır  

    

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun, KOP nezdinde dünyaya açılma girişimi sonucunda FIFA uyumlu çalışma, usul ve esasları tüzüğü çalışmalarında sona gelindi.

Önümüzdeki hafta Hasan Sertoğlu başkanlığındaki KTFF, kulüpleri mevcut tüzüğü, yeni tüzükle değiştirmek adına olağanüstü genel kurula davet etti. FIFA kurallarına uygun olarak hazırlanan yeni tüzüğü satır başlarıyla inceleme fırsatı buldum.

Yeni tüzükle birlikte KTFF, yeni bir döneme giriyor. Bu yeni dönemle birlikte Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun, profesyonelleşmesi ve dünya üzerindeki diğer Futbol Federasyonları gibi FIFA uyumlu çalışma, usul ve esasları tüzüğüne göre yönetilmesi elzemdir.

Hasan Sertoğlu’nun göreve gelmesinin ardından gözle görülür bir toparlanmanın yaşandığı KTFF’de, dışa açılım hamleleri, KOP süreci, yabancı diplomatların konuya duyarlılığı, sürekli olarak yabancı diplomatların ve basının KTFF’ye ziyaretleri, artık işin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Yaşanan sıkıntılı KOP süreci sebebiyle özellikle son iki-üç yıldır ülke futbolunda baş gösteren sıkıntıları anlayışla karşılayıp, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu, iç konularda yaşanan eksiklikler, maçlarda yaşanan sıkıntılar ve fikstürlerdeki belirsizlikler nedeniyle çok fazla eleştirmedik. Eleştirilerimizi hep kısık sesle dile getirdik.

Artık dışa açılım ve FIFA kurallarına uyarlanan yeni tüzükle birlikte KTFF, daha çağdaş ve önceden programlı bir şekilde tüm organizasyonlarını planlamalı ve yönetmelidir.

Lig fikstürlerinden tutun, kupa organizasyonlarının tarihleri, programları, diğer organizasyonların planlanması, federasyonlara bağlı tüm kurumların yenilenmesi ve daha çağdaş bir yapıya uyarlanması kaçınılmazdır.

 

Eksiklikler giderilmeli

Son iki-üç yıldır futbolumuzda çok sayıda eksiklikler ortaya çıkmıştır. Futbolcunun bir önceki sezondan kalan cezasının unutularak yeni sezonda resmi maçta oynatılması, yaşanan hakem hataları, verilen cezaların tam olarak uygulanamaması, genç takımlarda oynayan oyuncuların, A takımlarda hangi şartlarda oynayacağı gibi çok eksiklikler görüldü. Bunların yeni tüzükle giderileceğine inanıyorum. KTFF’nin profesyonelce yönetilmesi, tüzüklerin ve kuralların tam olarak uygulanması esastır.

Bir diğer konu da yabancı futbolcu konusudur. Mevcut kurallara göre Süper Ligde 2 yabancı ve 1 Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı futbolcu, Birinci Ligde sadece 2 Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı futbolcu ve İkinci Ligde de bir Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı futbolcu oynayabilmektedir. Yeni tüzük ve KTFF’nin 2015-2016 sezonu itibarıyla yabancı oyuncularla ilgili alacağı karar da ligler tamamlanır tamamlanmaz açıklanmalıdır. Yabancı sayısının artacağı ve kulüplerin taleplerinin bu yönde olduğu bilinmektedir. KTFF’nin kısa bir sürede bu kararı alması ve açıklaması kaçınılmazdır. Olası bir anlaşmada AB kuralları gereği AB pasaportu taşıyan her oyuncunun, ülkemizde serbestçe oynayıp oynayamayacağı konusuna da bir açıklama getirilmelidir. Kısacası KTFF’yi önümüzdeki dönemde çok hareketli ve yoğun günler beklemektedir. Bu bakımdan işin profesyonellerinin, KTFF’yi çok iyi organize etmeleri ve yönetmeleri kaçınılmaz olmuştur. Yeni dönemle birlikte KTFF’de her bakımdan çok büyük yenilikler ve değişikliklerin olacağını düşünüyorum.