Prof. Dr. Vedat Yorucu

 

UBP-DP hükümet programı -2

29 April 2016, Friday    Yorum Yaz   Yazdır  

    

Hayırlısı ile UBP-DP hükümeti geçtiğimiz gün güvenoyu aldı. 27 evet 22 hayır oyu ile saflar ikiye ayrıldı. Bu hükümet, birçok sancılarla doğmuş bir hükümettir. UBP içerisinde Başbakan Özgürgün’e karşı olan bir kesim UBP’li milletvekili, en başından beri bu işin 27 rakamıyla yürüyemeyeceğini itiraf ederken, 4 bağımsız milletvekilinin destek oyu ile hükümet etmenin çok da kolay olmayacağını, bir azınlık ile reform yasaları yapmanın hayal olduğunu, sıradan yasa değişikliklerinde bile, bu bağımsız vekillerin Meclis’te bulunup bulunmayacaklarından pek emin olmadıklarını dile getirmektedir. Bağımsızların şantaj ve sınırsız talepleri karşısında, UBP ile DP’nin nasıl hareket edeceği merak konusudur!!!

***


Yeni hükümet protokolünde Gümrük ve Rüsumat Dairesi ile Hazine Dairesi’nin Maliye Bakanlığı’ndan ayrıştırılarak Ekonomi Bakanlığı’nın uhtesine verilmesini doğru bulmayan ve Meclis kürsüsünden eleştiri yapan UBP’li vekiller olduğunu da izleyip gördük. Yamalı bohça diye nitelenen bu hükümetin önünde, ilk iş olarak 2016-2018 Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün imzalanması vardır. KIBTEK, TELEFON ve LİMANLAR’ın özelleştirilmesinin de, yeni hükümet programında yer aldığını görüyoruz.

***


UBP-DP hükümetinin devamı için, UBP Kurultayı döneminde bölünerek, parçalara ayrılan küskün UBP’lilerin, şimdi ciddi ciddi partiye kazandırılması ve parti için barışın yeniden tesis edilmesi gerekiyor. Ancak, Özgürgün’e küskün hiç de az değil! Hüseyin Özgürgün, Ahmet Kaşif, İrsen Küçük gibi isimler bu partiyi birleştirmeye çalışırken, iyice dağıtmıştır. UBP, parti içi siyasetini şu sıralar dağınık yapmaktadır. Parti içerisinde birlik beraberlik ruhu yoktur. Özellikle nüfusu gelişmiş bölgelerde (Gönyeli, Lapta, Çatalköy gibi beldelerde), UBP eskisi gibi örgütlü değildir. Sosyal medya, UBP’nin bugüne değin yürüttüğü ocak örgütleri üzerinden siyaset yapma geleneğine adeta şamar vurmuştur. DP’de de durum farklı değildir. Halkın Partisi’nin ortaya çıkışı da, her iki sağ partiye güçlü bir alternatif yaratmıştır. İmzalanacak ekonomik protokolün şartlarını yerine getirebilmek için Parlamento’da bağımsızların desteğiyle 27’yi bularak yasal düzenleme yapmak hiç de kolay değildir. Sokağa inecek olan sendikalar ve halk direnişleri karşısında, bağımsız vekillerinin bir anda ortadan kaybolması bana sürpriz bir gelişme olmaz.

***


Yeni hükümet programında, Kalkınma Bankası’nın özerkleştirilerek denetimin Merkez Bankası’na verilmesi öngörülmektedir. Bu projenin hayat bulabilmesi için yasal düzenleme gereklidir. Bence bu proje öncelik sırasında çok gerilerde yer bulur. Elekktrik’te üretim, iletim ve dağıtımın ayrıştırılması, dağıtım ve tahsilatın kamu özel işbirliği ile özelleştirilmesi öngörülüyor. CTP buna tamamen karşı çıkıyordu. Benzer karşı duruş da TDP tarafından sergilenirken, Halkın Partisi kendi programında KIBTEK’in dışa bağımlılık yaratan önemli bir kurum olmasını öne çıkararak yapılandırılması gerektiğini savunurken, başarısız olunması halinde halka arz edilmesini ve çalışanların da, Kurum’un paydaları haline getirilmesi savunmaktadır. Tamamen ayrı saflarda olan UBP ile DP’dir. Bu iki partinin genel seçimlerde aldığı oy ve çıkardıkları vekil sayısı, sarih halk çoğunluğunun oy desteğini yansıtmamaktadır. Buna rağmen bu iki parti, hükümete gelmek için çok kararlı ve istekli davranarak, KIBTEK’in kaderini baştan yazacaklarını vurgulamaktadır.

***


Yine bu iki parti, yeni hükümet programına TELEFON’un yap işlet devret modeli ile kamu özel ortaklığında özelleştirileceğini koymuştur. CTP’den de, UBP-DP hükümet programına TELEFON ve Limanlar konusunda destek gelmiştir. Bu destek, CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman tarafından şartlı bir destek olarak açıklanmıştır. CTP, özelleştirme şartnamesine bakarak kamu özel ortaklığında özelleştirmeye karşı duruşları olmayacaklarını, Parti’nin en yetkili ağız olan Genel Sekreter’i kanalıyla kamuoyuna duyurmuştur. Diğer yandan TDP, bu görüşe külliyen karşı çıkıyor. Halkın Partisi ise, bence en kapsamlı ekonomik programa sahip bir parti olarak, yepyeni bir görüş ve yaklaşım ortaya koyarak, TELEFON’un dışa bağımlılık yaratan bir kurum olarak elde kalmasını, önce yapılandırılması gerektiğini savunuyor. Çünkü Halkın Partisi, ekonomik gelişim için bilişim sektörünü yeni bir iktisadi kalkınma hamlesi olarak gördüğünü ve TELEFON idaresinin uhtesinde bulunan internet altyapısı ile desteklenmesi gerektiğini savunuyor. Halkın Partisi, Telefon İdaresi için mali, idari ve hukuki yapılandırma yapıldıktan sonra hala başarısız olunması halinde, gelir ortaklığında kamu özel işbirliğine sıcak baktıklarını yinelemektedir. HP’nin bu görüşüne, Telefon Çalışanları, Telefon Sendikası (TELSEN) ve Kıbrıs Türk halkı da geniş katılımlı destek beyan ediyor. Sosyal medya ve yazılı basında bu konuda önemli bir algının var olduğunu söyleyebilirim.

***


Hükümet Programı’nda, Limanların özelleştirileceğini de vurgulayan UBP-DP ikilisi, bu projeyi hayata geçirmekte hayli ısrarlı görünüyor. DPÖ’nün kapatılmasını ve etkinliğinin azaltılması için Türkiye’deki teknik heyet görüşmelerinde, oradaki teknokratlara yazılı görüş veren CTP, bir şekilde UBP-DP hükümetine bugün emsal yaratacak bir miras vakfetmiştir. Bu hükümet programında, DPÖ’nün personel ve ekipman olarak güçlendirilmesini, yeni bir istatistik yasası çıkarılarak, İstatistik Dairesi’ni DPÖ’nün altından alınıp, ayrı bir birim haline getirileceğini öngörmektedir. Ekonomik kalkınma planlarını bundan böyle hangi birimin yapacağı belli değildir. Ülkeye yabancı sermaye yatırımını çekecek, ekonomik planlama ve programlama yapacak hiçbir muhatap kalmayacaktır. KKTC’ye yatırım yapacak müteşebbisleri arayıp bulacak resmi makamlar da ortadan kalkacağına göre, yakın bir zamanda ekonomik büyüme ve işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalacağız demektir. Buraya kadar yazdıklarım, yeni hükümet programında eleştiri konusu olan ve programın zayıf yönlerini oluşturan hususlardır. Bundan sonraki yazımda ise, olumlu bulduğum hususları ele alacağım. Özellikle hidrokarbonlar konusunu irdeleyeceğim. Yeni bir Enerji Dairesi’nin kurulması gibi konular da, bence çok olumludur. Bir sonraki yazıyı takip ediniz.

Yazarın Tüm Yazıları
Dış ticaret gelişmeleri (2016 Ocak-Mayıs) 
KKTC Merkez Bankası 2016 yılı ikinci çeyreği bülteni: Bütçe gelişmeleri 
Türk akımı doğalgaz boru hattı hayat buluyor 
Amerikan Merkez Bankası ışığı yaktı: Eylül’de faizleri arttıracak gibi 
Devlet Planlama örgütü bilgilendirdi: Poly Peck PLC’yi hatırlattı       
Kıbrıs’ta genel sağlık sigortası tamam 
Sterlin neden düştü? 
Esnaf ile alay mı ediliyor? 
Türk Hava Limanları’nda iç hatlara yönlendirilmemizin ekonomik zararları 
Türkiye’deki yabancılar 420 milyon dolarlık bonoyu sattı 
Olağanüstü Hal ilanı Türkiye Ekonomisine nasıl etki eder? 
Askeri darbe girişiminin ekonomik sonuçları 
Güney Kıbrıs Ekonomisi’nde sevinç           
Borsalarda ve kambiyo piyasalarında son durum 
Düşünce Taslağı: Sosyo-ekonomik – politik(2/2) 
Sosyo - ekonomik - politik  (1/2) 
Bayram yerleri    
İsrail ve Rusya ile normalleşen ilişkilerin ekonomik faydaları 
İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmasının doğuracağı sonuçlar 
Genel Gıda ve Yem Yasası neden yürürlüğe sokulmuyor? 
Küçük esnaf ve zanaatkârlar dertli: Mali desteğe ihtiyaç var 
Brexit Gerçekleşirse Sterlin’in dümeni kopmaz 
23 Nisan İlkokulu neden başarılı? Kolej sınavlarında önemli başarı 
2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı’nda yüksek öğretimin yeri 
Alo Alo!......Telefon 
Ekonomik protokol neden sessiz sedasız imzalandı? Telefon ve elektrik satılacak mı? 
İşadamı, KKTC’ye neden yatırım yapmaz? 
Seyrüsefer harçları konulu yazıma gelen okuyucu yorumları 
Bakan Serdar Denktaş’a: 
Avrasya Araştırmaları Enstitüsü ve Kazakistan Kongresi’nden çıkardığım sonuçlar 
Kazakistan’da uluslararası ekonomi, finans ve enerji kongresi 
Dünya Borsaları’ndaki düşüşlere dikkat 
ODTÜ Enerji Konferansı’ndan anekdotlar 
Doğu Akdeniz Enerji Güvenliği ve Jeopolitiği Konferansı 
UBP-DP hükümet programı – (3): Ekonomi ve özelleştirmeler olumsuz, enerji ve hidrokarbonlar olumlu 
UBP-DP hükümet programı (1) 
Amerika çözümü finanse edecek-miş !!! 
KKTC Merkez Bankası’nın 2015 yılı raporu 
Arif Feridun – “Yazgı” 
Kıbrıs ekonomi zirvesi yazılarıma gelen okuyucu mektubu 
CTP-UBP hükümeti, gerçekleri bal gibi biliyordu 
Sanat ile ekonominin arakesitinde bir yıldız: İlde Atik 
DPÖ’ye dikkat ediniz 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi (3/3) 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi (2/3) 
Kıbrıs ekonomi zirvesi (1/3) 
Hani turizm örgütü nerede? 
Dış ticaret bilançosu ne durumda? 
DAÜ’de, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz hidrokarbon konulu konferans 
KKTC’deki bütçe gelişmeleri 
Parasal ve finansal gelişmeler (2015 IV. Çeyrek Bülteni) 
KKTC’de kara para aklanıyor mu? Maliye Bakanı Özgür’e düşen yükümlülükler 
Ercan Havalimanı’na neden 11 milyon dolar? 
Kat sınırı emirnamesi işe yarar mı? 
Brüt krediler’de ki düşüşe dikkat ediniz 
Türkiye angajman kurallarını uyguluyor 
Görüşme süreci ve Federal Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk ekonomisi raporu hakkında 
Yerel sanatçılara da yer verilsin 
Hükümet düğümünü atacak olan da, bozacak olan da Kıb-Tek olacaktır 
Kürt Amerikan Enerji Koridoru: Hatay’a dikkat ediniz 
Radar Reşat’ın KKTC ekonomisine bakışı 
Yükselen ekonomilerin hepsi zorda 
KIB-TEK, vatandaşı tiftikliyor 
Güney Kıbrıs ekonomisi ne durumda? 
Halkın Partisi’nin özelleştirme politikası (2/2) 
Halkın Partisi’nin özelleştirme politikası (1/2) 
Halkın Partisi’nin ekonomik vizyonu 
2016’da bizleri nasıl bir ekonomi bekliyor? 
Sosyal güvenlik sistemi battı  
Sosyal Güvenlik ağı güçlendirilip genişletilmelidir 
Emeklilik sistemini düzeltmenin tek yolu iradedir 
İsrail-Türkiye yakınlaşmasının temeli doğalgaz 
Kumarhanelerin ekonomik faydası artık tartışılır oldu 
Amerika Merkez Bankası ve faiz artışı beklentisi  
Doğalgaz ittifakı, görüşmelere zarar verir 
Akdeniz enerji halkası 
Kıbrıs Türk Turizm Örgütü ne zaman? 
Türk Rus gerginliği ve olası ekonomik sonuçları 
2016 yılı bütçesi değerlendirmelerim (3 - son) 
2016 yılı bütçesi değerlendirmelerim-(2) 
Böyle bütçe mi olur?  
Program olumlu ve desteklenmeli 
2016-2018 Orta Vadeli Program Taslağı -3 
2016-2018 orta vadeli program taslağı -2 
2016-2018 orta vadeli program taslağı -1 
Orta vadeli program 
Euro’ya geçmek mümkün mü? 
Derinya kapısı geçişlerinden ekonomik kazanç beklemiyorum 
Derinya kapısı geçişlerinden ekonomik kazanç beklemiyorum 
Şeytanca alınan karar: KIBTEK’in görev zararları halka ödettirilecek 
Yeni bir faiz yasasına ihtiyaç vardır 
Olası çözümün maliyetini kim karşılayacak? 
Olası çözümün maliyetini kim karşılayacak? 
Olası bir çözüm sonrası, muhtemel ekonomik endişelerim 
Direk ticaret tüzüğü olmadı Çözüm bize ne kazandırır? 
ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ BİR OKUYUCU MEKTUBU 
CTP hizaya geldi!!! 
Eğitimdeki sorunların temeli irade ve ekonomik çıkmazdır 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI YARARLI BİR UYGULAMADIR 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI YARARLI BİR UYGULAMADIR 
Kıbrıs’ın havası da, ekonomisi de toz duman içinde 
B20 Zirvesi ve Ankara 
Dış ticaretimiz ne durumda 
Bütçe gelişmeleri 
Eylül’de fedfaiz’i artırır mı? 
FED Eylül’de faiz’i artırır mı? 
Dümeni kopan Türkiye ekonomisi 
Çin Devalüasyona gitti: Dolar ve Euro’nun durumu 
Güney Kıbrıs’ın ekonomik durumu 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Doğalgaz Ticareti’ndeki önemi 
Doğalgaz piyasasına Avrupa’dan bakınca 
Döviz dalga dalga 
Güney Enerji Koridoru’nda enerji denklemi değişti 
CTP-UBP koalisyonu hükümet programı  
Yeni kabine 
Avrupa, Türkmenistan ve Azerbaycan gazına göz dikti 
KKTC Merkez Bankası’nın 2015 Yılı Birinci Çeyreği Bülteni  
Yunanistan’daki radikal sol, çok erken çark etti 
“Su Yönetimi Projesi” başlıklı yazıma, eski Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Kemal Deniz cevap verdi 
Amerika faizi artırmadı...Dolar şimdi ne olacak? 
Amerika Merkez Bankası Faiz’i artırır mı? 
Su yönetimi projesi 
Döviz şimdi ne olacak? 
İstatistik Dairesi’nde nihayet iyi işler yapılmaya başlandı 
24’üncü Dünya İşletmecilik Kongresi 
Kıbrıs Ekonomi Zirvesi’nde ekonomik entegrasyon irdelendi 
Transit Ticaret Merkezi – Kıbrıs (Cyprus As A Transit Trade Centre) 
TRT modeli özerklik 
Suriye gaz havzası 
Millî Direnme Ekonomisi  
CTP 
BRT’de doğru işler yapılmaya başlandı: Mete Tümerkan’la uğraşmayı bırakınız 
Kıbrıslı Rumların ekonomisi battı 
Dragon çayı, KKTC’nin stratejik konumunu güçlendirecektir 
Barcelona kıyı ötesi (offshore) protokolü 
Kıbrıs patatesi 
İstanbul’dan ekonomi gözlemi 
Amaranta Vadisi’ndeki yabancılara müjde 
Ne kadar ayakları üzerinde duran ekonomi yarattınız ki? 
Kıbrıs doğalgazı açmazda: Sıkıştırılmış doğalgaz revaçta 
Çamlıbel birinci Ekogünü Yerli üretim ve kültürel miras’ın korunması 
Genel Sağlık Sigortası’na geçilecek: GSS Koordinatörü Dr. Aykut Üretici’nin anlattıkları 
Taksiciler çok dertli 
Belediyeler Bütçesi ve Birlik Başkanı’nın feveranı 
Türkiye’de konut satışları 
Lübnan gaz havzası 
Yerli üretim desteklenmeli 
Dolar’ın ateşi düşmüyor 
Nobelli Ekonomist Stiglitz’in yeni önerileri: “İç talebe bağlı büyüme modeline geçilmeli” 
Yunan halkını acaba neler bekliyor? 
Kolej sınavları hakkında okuyucu yorumları 
Bir acayip kolej sınavı 
Yunanistan’daki radikal sol’un zaferi ve ekonomik beklentiler 
Kur ve faiz hareketlerinin 2015 beklentileri 
İstatistiğin önemi 
Turizm örgütü  
Dünya ham petrol fiyatlarını doğru okuyabilmek 
Sağlık Bakanlığı 2014 yılı icraatları 
Gelir eşitsizliğinin bedeli 
Siber Hanım’ın işi zor! 
KKTC’de Euro’ya geçiş mümkün müdür? 
Dünya petrol fiyatları 
Ada ekonomileri için denk bütçe uygun değildir 
Mevduat neden bu kadar hızlı artıyor? 
2015 yılı bütçesi ile reform olmaz 
Emtia, metal ve enerji piyasaları’nda son durum