Ahmet Özyaşar

 

Başarı birliktelikten geçer

29 May 2016, Sunday    Yorum Yaz   Yazdır  

    

Ahmet ÖZYAŞAR

Şu küçücük ülkemizde futbol hep yegane eğlencemiz olmuştur. Milli mücadele yıllarında futbol kulüpleri toplum içerisinde örgütlenmeler için kurulmuş, yıllar geçip takım sayısı artıkça futbolun en önemli öğelerinden biri olan rekabet unsuru ortaya çıkmış, bu rekabet sayesinde toplum içerisinde heyecan zaman zaman doruk noktasına ulaşmış, tüm duygularımız futbol ile şekillenmeye başlanmıştır. Futbol ile üzülüp, futbol ile sevindiğimiz, futbol için kavga ettiğimiz çok zamanlar olmuştur. Hatta sosyal hayatımız tamamen futbol üzerine döndüğü çok zamanlar da olmuştur.

Özellikle ülkemizin köy yerlerinde ki en büyük eğlence futbol olmuştur. Futbol sayesinde o köyün karakteristik yapısı oluşmuş hatta üzerlerine yafta bile kalmıştır. İşte futbolun neredeyse ciğerlerimize bu kadar işlediği bir ülkede zorlaşan yaşam koşulları içerisinde, daha da zorlaşan kulüpleri yaşatmaya çalışan çok saygı değer bir kitlemiz var. Bu kitlenin bireyleri bulunduğu camiaları ayakta tutmak için yıllardır tüm özverileri ile çalışmakta, yegane eğlencemiz olan futbolumuzu ayakta tutmak için ciddi çaba göstermektedirler. Bu çabayı gösterirken çoğu zaman ailelerinden fedakarlık etmekte, çoğu zaman sağlıklarını tehlikeye atmakta veya çoğu zaman ceplerinden ciddi şekilde para harcamaktalar. Tüm bu sıkıntılara katlanmalarının ana ve tek gayesi bulundukları camiaların başarısı ve bu başarının kendilerine yaratacağı manevi tatminkarlıktan fazlası olmamıştır hiç. Tabi ki bunları yaparken tek istedikleri destek görmek, başarılarının takdir edildiğini bilmek ve saygınlıklarını kaybetmemektir. Zaten aklı başında her insan bunu ister bunu bekler. Bundan dolayıdır ki özellikle küçük yerleşim birimlerinde tek amaç her zaman ortak hareket etmektir. Düşünce yapınız farklı olsa bile, ortak düşünceniz bulunduğunuz camiaya hizmet etmekten geçmesi gerekir. Bu hizmeti yerine getirirken sevgi ve saygı unsuru vazgeçilmemesi gereken en önemli noktalardır. Hele köy yerleri gibi küçük yerleşim birimlerinde bunlar olmazsa olmazlardır. Duygusal bir toplum olduğumuz gerçeğini kabul edecek olursak ki hep böyleyiz, camialar içerisinde yer alan kavgalar önce kişilere sonra camialara çok büyük zararlar vermekte ve önlenemez yaralar açabilmektedir.

Kavga ortamı hiçbir zaman hiç kimseye bir şey kazandırmamıştır. Hele bir avuç olan küçük yerlere asla. Bundan dolayı başarının birliktelikten geçtiğini unutmadan hareket etmek ve bu gemide hep beraber yolculuk yapmak herkesin ana düşüncesi olmalıdır.

Yazarın Tüm Yazıları
Empati kurabilmek 
Son sözü söylediler 
Umuda yolculuk 
Kaptanların günü 
Maçın hikayesini yazdılar 
Değerli galibiyet 
Önüne bakarak kazanmak 
Hedefler farklı olunca 
Değmeyin Gençler’in keyfine… 
Önemli olan atabilmek 
Uyum güzel olunca 
Hedefler ve gerçekler 
GAÜ daha çok istedi 
Dabovic faktörü 
Bir Vandev’i olmalı takımın… 
Bir nefes sıhhat gibi 
Aynı dili konuşmak 
Kazanan haklıdır 
Umutlar Play-out’a 
Buruk mutluluk 
Önüne bakarak kazanmak 
Rüzgarın izin verdiği kadar 
Rüzgarın izin verdiği kadar 
Rahatlatan galibiyet 
Süper ligin dayanılmaz keyfi 
Kazanan her zaman haklıdır 
Kazanırken düşünmek 
En azından gol vardı 
Her şeyi izledik 
Topa sahip olunca…. 
Kim kardeş? Kim kalleş? 
Yeniboğaziçi patladı 
Konsantrasyon ve mücadele  
Oyun kimliği… 
Adı derbi… 
Doğu can yakacak… 
Bilim ışığında spor… 
Sportif altyapı ve eğitim 
Kazanırken kaybetmek 
Bitmeyen şiddet ve ertelenen umutlar  
Finale odaklanmak 
Sevinç ve üzüntü iç içe geçti… 
Kader ağlarını örüyor 
Şehirden gelen haberler… 
Yalova intihar etti 
Kazanma isteği 
Yeniboğaziçi fırsat tepti 
Bir nefes sıhhat gibi… 
Cihangir altın buldu 
Türk Gücü istediğini aldı 
Yabancılar ile gelen mutluluk 
Orta saha koşunca 
Mütevazı ama çalışkan 
Atabiliyorsan kazanmışsın demektir 
Kazanmak güzel ama… 
Bağcıl tek kurşun 
Kazanmak için mücadele şart 
Futbol sadece sahada oynanmaz