Murat Obenler

 

Sinemada notaların gücü ve bir CSO Konseri

31 May 2016, Tuesday    Yorum Yaz   Yazdır  

    

Günümüz sinemanın önemli bileşenlerinden biri de hiç kuşkusuz müziktir. Kullanılan müziklerin duyguları anlatmaktaki itici gücü bazen filmi tamamlar, bazense etkili bir müziğin kullanılması ile film duygusal anlamda başka boyutlara ulaşır. Aşk, nefret, yalnızlık, ayrılık, savaş, barış, mücadele ve isyan, başarı-başarısızlık, doğum ve ölüm kısacası hayatın notalardan oluşan dili ile beyazperdenin diyalog ve görüntüden oluşan büyüsü birleşince ortaya çok iyi sinema eserleri çıkıyor. Ve artık unutulmazlar arasına girmiş bazı film müzikleri de vardır. Yıllanmış şarap gibi eskidikçe daha da değerlenen, kalitesi daha da artan bu film müzikleri filmlerde kullanıldıkları versiyonun dışında farklı müzikal yorumlarla zaman zaman bizlerle buluşurlar.
Neden böyle bir başlangıç yaptığımı soran arkadaşlar olduğunu düşünüyorum. Acaba bir filmin müziğinden mi bahsedeceğim yoksa film müzikleri yapan birininden, bir besteciden mi bahsedeceğim? Aslında ikisi de değil. Bugünkü yazımın konusu Cumhurbaşkalığı Senfoni Orkestrası’nın “Yaza Merhaba Konseri” ve burada icra edilen harika eserler. Gerek klasik gerekse tango ve valslerden oluşan zengin programı izlerken Rusya’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Avrupa’ya ve oradan da Latin Amerika’ya uzanan çok keyifli bir müzikal yolculuk yaptık. Tabii bu güzel yolculuğu yaparken CSO yöneticisi arkadaşların konser programına koydukları unutulmaz film müzikleri de dikkat çekti.

Stanley Kubrick’in “Gözleri Tamamen Kapalı” filminin unutulmaz müziklerinden Dimitri Shostakovich’in Jazz Suite, Waltz No:2’si, Martin Brest’in yönettiği ve Al Pacino’nun devleştiği “Kadın Kokusu” filminin tangosu, birçok filme de müzik olan Rus Halk Şarkısı Ochi Chernye’si, Roman Polanski filmi Frantic ve Sally Potter’in en iyi tango (dans ve müzik olarak) filmlerinden olan “Tango Dersleri” nin unutulmaz eseri “Libertango” konser boyunca bizlerin onlarca filmin görüntülerinin hafızamıza gelmesine büyük etkisi oldu.
Daha çok aşk ve sevgi filmlerinde karşımıza çıkan ve yaşanan sevgiyi anlatmaya çalışan yönetmene neredeyse kaldıraç etkisi yaratan Cielito Lindo, Besame Mucho, Summertime ve Amor Amor şarkıları ise salondaki sevgililer,aşıklar ve evli çiftler tarafından başka bir gözle dinlendiğini gözlemledim. Bu şarkılarda bazı müzikseverlerin adeta oturdukları yerde dans ettiler.

Dede Efendi’den “Gülnihal” ve 20 yüzyıl tangoları “Sana Nerden Gönül Verdim”, “Tüm Emelim” ile “Deniz ve Mehtap” tan oluşan siyah-beyaz filmler o kadar çoktur ki bir nevi “70’ler, 80,’ler ve 90’lar Yeşilçam Sineması gözlerimizin önünden keyifli bir şekilde aktı.
Tüm bu eserlerin klasik müzik enstrümanları eşliğinde seslendirilmesi bana çok büyük bir keyif yaşatırken Şef Ali Hoca’ya da ayrı bir tebrik göndermek gerekir.
Böylesi güzel bir konser progamını hazırlayan CSO yetkililerine bir kez daha teşekkür ederken çıkışta bazı müzikseverlerin “Keşke bu konserin CD’si çıksa, çok satar” deyişlerini de buradan Cumhurbaşkanlığı yetkilerine iletmek isterim. Yaza çok iyi müziklerle çok güzel bir başlangıç yaptık. Nice kültür-sanat etkinlikleriyle dolu bir yaz dilerim.

Yazarın Tüm Yazıları