31 Aðustos 2016, Çarşamba    Yorum Yaz   Yazdır  

      

Anastasiadis: Temel konularda henüz özlü görüşmeye girilmedi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında bugün yeniden bir araya geliyor. Bugünkü görüşmede Mülkiyet başlığının ele alınacağı ve liderlerin, Teknik Komite uzmanları eşliğinde, mülkiyetteki anlaşmazlıkların üzerine köprü kurmaya çalışacakları haber verildi.

Fileleftheros haberi “Mülkiyet İçin Köprü Arıyorlar… Akıncı ve Anastasiadis Çavuşoğlu’nun Yasadışı Ziyareti Gölgesinde Görüşüyor… Anastasiadis Ankara’dan Hareket Bekliyor… Türkiye Dışişleri Bakanı Garantilerde Israrlı”  başlık ve spotlarıyla aktardı.

Mülkiyet başlığında yakınlaşmalar yanında önemli anlaşmazlıklar da olduğuna dikkat çekilen haberde “mal sahibi tanınıyor ancak görüşmeler, mülkiyetin ana unsuru olan; mülkle ilgili ilk söz hakkının kimde olacağına ‘yapışıp kaldı’” ifadesini kullandı.

Habere göre, BM Mülkiyet’in, müzakere prosedürünün özellikle de gelecek görüşmelerde ele alınması beklenen Toprak başlığının ilerleyebilmesi için anahtar olduğu kanaatinde. Dolayısıyla çaba, bu başlıktaki mevcut anlaşmazlıkların üzerine köprü kurulmasına yoğunlaşacak.

Çavuşoğlu: Her iki tarafın da endişelerine cevap verecek bir garanti sisteminden yanayız

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC ziyaretini “yasadışı” diye niteleyen ve “New York’ta beklenen gelişmelerle ilintili olduğu” görüşünü ortaya koyan gazete, Çavuşoğlu’nun, ziyareti öncesinde Kathimerini isimli Yunan gazetesine Kıbrıs sorunu ve garantilerle ilgili mülakat verdiğini de kaydederek şu sözlerini aktardı:

“Müzakerelerin son evresine yaklaşıldıkça, yoğunlaştırılmış aşamada, geriye kalan anlaşmazlıklar üzerinde çalışmayı hedefliyoruz. Kıbrıs Türk tarafı bu prosedüre sürekli yapıcı öneriler sunarak katkı koydu. Çözümün güvenlik boyutunu düşünürken Kıbrıslı Türklerin 1968-74 döneminde yaşadığı trajik deneyimleri unutmamamız gerekir. İki halk güvende hissetmezse bu yeni durumun sürdürülebilirliğinin sağlanması mümkün değildir.  Her iki tarafın da endişelerine cevap verecek bir garanti sisteminden yanayız. Bu konudaki açıklamalar iç siyasi duruma bakılarak yönlendirilmemelidir, bu tür açıklamaların prosedüre etkisi olumsuz olur. 2016 içerisinde çözüm mümkündür.”

Anastasiadis: Henüz özlü görüşmeye girilmedi

Gazete Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastaiadis’in Çin ve Ürdün’ün Güney Kıbrıs’a atadığı yeni büyükelçilerin itimatnamelerini peş peşe kabul ettiğini ve bu vesileyle Türkiye’ye mesaj da gönderdiğini yazdı.

Habere göre, Türkiye’nin katkısı olmadan çözüm bulunmasının mümkün olmadığını söyleyen Anastasiadis “Türkiye’den, yalnız Kıbrıs halkının menfaatlerini değil, bir çözümün bölgesel istikrar ve işbirliğine yapacağı olumlu etkiyi de dikkate alarak bu yönde somut önlemler almasını bekliyorum” dedi.

Anastasiadis müzakere prosedürüne değinirken ise şunları söyledi:

“İki taraf Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Ekonomi ve AB başlıklarıyla ilgili önemli sayıdaki konuda ortak anlayışa vardı. Ancak bu başlıklarda anlaşmazlıklar var olmaya devam ediyor.  İki belirleyici başlık olan Toprak Düzenlemeleri, Güvenlik ve Garantilerde ve de çözümün ertesi günü nasıl olacak gibi kapsamlı çözümün kopmaz parçası olan diğer temel konularda henüz özlü görüşmeye girilmedi.”

DİĞER HABERLER