31 Aðustos 2016, Çarşamba    Yorum Yaz   Yazdır  

      

Dışişleri Bakanlığı’nda kurulan bilişim altyapısının açılışı yapıldı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nda kurulan bilişim altyapısının açılışını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde ve dış temsilciliklerle elektronik ortamda güvenli yazışma ve belgelerin elektronik ortamda arşivlenmesini içeren Bilişim Altyapısı’nın açılışı Dışişleri Bakanlığı Toplantı Salonu’nda yer alan sunumun ardından yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nda bilgiye güvenli ve süratli bir şekilde ulaşılmasını ve 1975’ten sonraki arşivinin elektronik ortama aktarılmasını sağlayan proje 25 Ağustos 2015’de imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde geliştirildi.

Projenin gelişimi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Bilişim Teknolojileri Dairesi Başkanı Elçi Haldun Koç projenin gelişimi hakkında sunum yaptı.

Sistemin güvenli görüntülü görüşme, mesajlaşma ve yazışma yazılımları içerdiğini kaydeden Koç, “Bizim kullandığımız tüm sistemleri buraya da aktardık” dedi.

Koç, KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın 24 dış temsilciliğinden 18 tanesinin sisteme dahil edildiğini, geriye kalan 8 tanesi için de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Koç, esas hedefin sistemin diğer kamu kuruluşlarla da entegre edilmesi olduğunu kaydetti.

Açılışa Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru, Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, TC Dışişleri Bakanlığı Diploması Arşiv Daire Başkanı Büyükelçi Songül Ozan,  Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı, Dışişleri eski Bakanı Emine Çolak da katıldı.

 

DİĞER HABERLER