31 Aðustos 2016, Çarşamba    Yorum Yaz   Yazdır  

      

Türkiye’den Akıncı ve müzakerecisinin yürüttüğü sürece destek

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu bugün ilk olarak baş başa, ardından da heyetleriyle birlikte bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basında konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Akıncı ve müzakerecisi Özdil Nami’nin yürüttüğü müzakerelere tam destek verdiğini ancak hükümet ile Akıncı arasında yaşanan tartışmalara girmeyeceklerini söyledi.

Bazın toplantısında ilk sözü alan Cumhurbaşkanı Akıncı, Çavuşoğlu ile birlikte Kıbrıs müzakerelerinde hangi noktada olunduğunu bir kez daha ele alma fırsatı bulduklarını söyledi.

Çavuşoğlu’nun Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile yaptığı görüşme hakkında kendilerini bilgilendirdiğini anlatan Akıncı, hedefin yoğunlaştırılmış süreci başarıyla tamamlayıp önce New York’ta üçlü, ardından da garantörlerin katılımıyla 5’li zirveyi gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

Müzakerelerde iyi gelişmeler olduğunu ancak zorluklar da bulunduğunu söyleyen Akıncı “gerçekçi tabloyu söylemekte sakınca görmem. Tarihsel bir sürecin içinde olduğumuzun bilinci içinde kararlılıkla yürüyoruz. Hedef 2016’da çözüm ki bu Türkiye’nin desteklediği bir hedef” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, doğalgaz konusunda Kıbrıslı Rumların sergilediği tek yanlı girişimler ve çözüm yerine bir sonraki seçimleri düşünmek gibi 2016’da çözüme ulaşmalarını zorlaştıracak hareketlerden kaçınılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Akıncı, iki toplumlu, iki bölgeli, iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı bir çözümün ancak iki toplumun onayını alması halinde hayata geçeceğini belirtirken, her iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm için çalıştıklarını, Türkiye ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun da buna içten destek verdiğinin altını çizdi.

CAVUSOGLU-(1)

Cumhurbaşkanı ve müzakerecisinin yürüttüğü sürece destek

Mevlüt Çavuşoğlu ise müzakere sürecinde hassas ve yoğun bir döneme girildiğini, Türkiye olarak cumhurbaşkanı ve Müzakereci Özdil Nami’nin yürüttüğü müzakere sürecine tam destek verdiklerini kaydetti.

Türkiye’nin 11 Şubat ortak açıklaması çerçevesinde bulunacak bir çözüme destek vermeye devam edeceğini kaydeden Çavuşoğlu, “mülkiyet, toprak, güvenlik ve garantiler gibi zorlu konular var. Gayrı resmi formatta bu konuların konuşmanın faydası var. Kocias ile gayrı resmi olarak Kıbrıs konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. 5’li formatta alınacak kararlarla ilgili gayrı resmi ortamda beyin jimnastiği yapılması faydalıdır. Amaç kalıcı barış ve kalıcı çözüm. Bunun için güven artırıcı adımlar dahil her türlü katkıyı yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

"Bu son fırsat kaçırılmasın"

Bu son fırsatın kaçırılmamasını dileyen Çavuşoğlu, sürecin zorlu olduğunu bu nedenle Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibine kolaylıklar diledi.

Çavuşoğlu, Türkiye ile KKTC arasında müzakerelerin seyriyle ile ilgili iyi diyalog ve eksiksiz yazılı ve sözlü bilgilendirme yapıldığını ancak garantiler konusunda yapılan olumsuz açıklamaların Kıbrıs Türk halkı üzerindeki olumsuz etkilerini gördüklerini söyledi.

“Türk halkının endişelerini anlamak ve gidermek lazım. Her iki halkın güvenlikle ilgili herhangi bir endişesinin bulunmaması gerektiğini söylüyoruz” diyen Çavuşoğlu, garantiler konusunda Kıbrıs Türk halkının talebinin belirleyici olacağını ifade etti.

AKINCI-(8)

Tutanaklar hiçbir dönemde gizlenmedi

Cumhurbaşkanı Akıncı ise tutanakların kendi döneminde Meclis ve ilgili yerlere gönderildiğini ve hiçbir dönemde Kıbrıs Türk tarafında tutanakların gizlenmediğini söyledi.

Akıncı, müzakerelerle ilgili sızdırmaların her iki tarafta da yaşandığını, bu hassas dönemde olmaması gerektiğini belirtirken herkesin neyi onaylayacağını anlayacak yeterli zamanı olacağını ifade etti. Akıncı, anlaşmanın referanduma götürülmeyeceği yönünde bugün gazetelerin birinde haber çıktığını, bunun tamamıyla gerçek dışı olduğunu söyledi.

"Tartışmaların içerisine girmeyiz"

Hükümet ile Cumhrubaşkanı Akıncı arasında son dönemde yaşana sürtüşmeyle ilgili müzakere sürecinde Türk tarafında birlik beraberlik görmek istediklerini belirtirken, tartışmaların içerisine girmeyeceklerini söyledi.

Konuyla ilgili soru soran gazeteciye “anlaşılan beni de tartışmaların içine çekmek istiyorsun” diyerek espri yapan Çavuşoğlu, hassas bir dönemden geçildiğini ve her iki tarafın da hassa davranması gerektiğini anlattı.

Demokrasilerde farklı görüşler olabileceğini kaydede Çavuşoğlu, “farklı görüşleri konuşmak ve iyi anlatmak ve anlamak lazım. Gereksiz gerginliğe dönüştürmemek lazım. Bizim temennimiz hem Türkiye hem de Türk tarafında bu sürecin birlik beraberlik içerisinde götürülmesidir.Adada bundan sonraki süreçte birlik beraberliği görmek isteriz tartışmaların içerisine de girmeyiz” dedi.

Kıbrıslı Rum bir gazetecinin garantilerle ilgili Türkiye’nin formülünün ne olduğunu sorması üzerine Çavuşoğlu, bu konunun henüz resmi olarak konuşulmadığını, 5’li konferansta görüşüleceğini, şu anda konuşmanın yanlış olacağını dile getirdi.

Fotoğraflar: Elmas TOKAY

DİĞER HABERLER